Şeker Düşmanı Canan Karatay’a İngiltere’den Destek Geldi

'Günde 7 tatlı kaşığından fazla şeker tüketilmemeli'. Rakam gözünüze büyük görünmesin… Tek bir teneke kutu gazlı içecekte dokuz tatlı kaşığı şeker bulunuyor. İngiltere hükümetinin beslenme konusundaki Bilimsel ...

Şeker Düşmanı Canan Karatay’a İngiltere’den Destek Geldi (18 Temmuz 2015)

'Günde 7 tatlı kaşığından fazla şeker tüketilmemeli'. Rakam gözünüze büyük görünmesin… Tek bir teneke kutu gazlı içecekte dokuz tatlı kaşığı şeker bulunuyor.

İngiltere hükümetinin beslenme konusundaki Bilimsel Danışma Komitesi uzmanları, yedi tatlı kaşığına denk gelen "Günlük alınan kalori miktarının yüzde 5'ten fazlasının şeker tüketiminden kaynaklanmaması gerektiği" uyarısında bulundu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, beslenme uzmanları, obezite riskinin azaltılması ve diş sağlığının korunması için şeker tüketiminin azaltılması uyarısında bulunuyor.

İngiltere hükümetin beslenme konusundaki Bilimsel Danışma Komitesi uzmanları, günlük alınan kalori miktarının yüzde 5'ten fazlasının şeker tüketiminden kaynaklanmaması gerektiğini söyledi.

Bu oran, yaklaşık yedi tatlı kaşığı şekere denk geliyor.

Şeker tüketiminin azaltılması çağrısında bulunan uzmanların geçen yıl hazırladığı raporda, şeker oranının alınan enerji alımının yüzde 10'undan fazla olmaması tavsiyesinde bulunulmuştu.

Bu yıl ise rakamın yüzde 5’e çekilmesi gerektiğini belirtildi.

Rafine şekerin ana kaynakları tatlandırılmış içecekler, tahıl, şekerlemeler, meyve suyu ve sofra şekeri.

Tek bir teneke kutu gazlı içecekte yaklaşık dokuz tatlı kaşığı şeker bulunuyor.

İngiltere'de gıda endüstrisi, geçtiğimiz yıllarda evlere giren gıdalarda ve içeceklerdeki kalorileri kademeli olarak azalttıklarını, bunu şeker miktarını ve porsiyonları küçülterek yaptıklarını söyledi.

BBC'nin sağlık muhabiri Adam Brimelow, İngiltere’de tüm yaş gruplarında ortalama tüketilen şeker oranının tavsiye edilen yüzde 5'in en az iki katı olduğunu söylüyor.

Sağlıklı yaşamı teşvik eden kuruluşlar, gıdaların üzerinde şeker miktarını daha iyi gösteren ve miktarın kaç çay kaşığına denk geldiğini açıklayan etiketler kullanılması gerektiği görüşünde.

“Bırak o baklavayı!”

Şeker ve şekerli yiyecek tüketiminin arttığı Ramazan Bayramı nedeniyle, şeker düşmanı Canan Karatay için hazırlanan bu caps Twitter'ı salladı!

İstanbul Bilim Üniversitesi eski rektörü ve İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları öğretim üyesi, kalp ve iç hastalıkları uzmanı ve de nam-ı diğer “medyatik diyetisyen” Prof. Dr. Canan Karatay, beslenme önerilerinde şeker ve beyaz undan yapılan yiyeceklere düşmanlığı, yumurtaya ise dostluğu ile tanınıyor. Medyadaki bazı abartılı söylemleri nedeniyle de sıkça mizah gündemine konu oluyor.