Şehir İçi Toplu Taşımada Lüks Servis

İşe ya da okula gidip gelirken bir otobüs düşünün ki, deri koltuklar ve bar tezgahı-dönerli bar tabureleri ile döşenmiş olsun. İçerisinde WiFi, bilgisayar, yazıcı, şarj için priz hizmetleri sunulsun. Çay-kahve, taze sıkılmış meyve sula...

Şehir İçi Toplu Taşımada Lüks Servis (23 Mart 2015)

İşe ya da okula gidip gelirken bir otobüs düşünün ki, deri koltuklar ve bar tezgahı-dönerli bar tabureleri ile döşenmiş olsun. İçerisinde WiFi, bilgisayar, yazıcı, şarj için priz hizmetleri sunulsun. Çay-kahve, taze sıkılmış meyve suları ve atıştırmalık aperatifler ikram edilsin…

Rüya değil ABD’nin San Francisco kentinde toplu taşıma hizmeti için böyle bir otobüs servise konuldu.

Leap Transit firması tarafından “sizin günlük gidip-gelişiniz için yeniden tasarlandı” sloganıyla hizmete sunulan lüks otobüslerin konforu oturma ya da çalışma odanızı aratmıyor.

Sanırız belirtmeye gerek yoktur ama yine de merakınız giderelim, 30 koltuk kapasiteli otobüslere fazla yolcu alınmıyor elbette.

Şimdilik sabah 08.00 ve 10.00 ile akşam 17.00 ve 20.00 de dört deneme seferi konuldu.

Normal toplu taşıma ücreti 2,25 $ iken bu otobüsün ücreti 6 $. Ancak aylık abonman kartı alınırsa 4,50 $ ücret ödeniyor.

Otobüse binişte kontroller de QR kodu, RFID geçiş sistemleri ya da Bluetooth kullanan bir "ekspres" check-in seçeneği ile yapılıyor.

Otobüslerin kendi özel durakları var. Yolculuk ortalama en fazla 30 dakika sürüyor.

Ne dersiniz, İstanbul'da böyle bir hizmet tıklım tıklım metrobüs çilesine alternatif olabilir mi?