Şarapsız Şarap Sempozyumu

Denizli’de ikincisi düzenlenen etkinlikte, ortada tek bir şişe bile şarap olmadığı gibi görseli de yoktu Denizli’nin ev sahipliği yaptığı 2. Şarap Sempozyumu, EGS Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. 31 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında üç gün süren sempozyum açılı...

Şarapsız Şarap Sempozyumu (4 Kasım 2013)

Denizli’de ikincisi düzenlenen etkinlikte, ortada tek bir şişe bile şarap olmadığı gibi görseli de yoktu

Denizli’nin ev sahipliği yaptığı 2. Şarap Sempozyumu, EGS Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. 31 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında üç gün süren sempozyum açılışına, düzenleyici oda temsilcilerinin yanı sıra, kent şarapçılığının önde gelen temsilcileri, TAPDK görevlileri ve konuklar katıldı. Eksik olan tek şey ise şaraptı. Adına sempozyum yapılan şarap için ne tanıtım stantları, ne de tadım noktaları vardı. 2007’deki ilk sempozyumun aksine bu sempozyumda şarap firmaları stant açmadı. Şarap tadım stantları da yoktu.

Şarap sempozyumunda göze bir şişe şarap bile çarpmadı. Etkinlikte konuşan Gıda Mühendisleri Odası Genel Başkanı Petek Ataman, şarap konusunda makale yazmanın bile sorun oluşturduğunu vurgularken, Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dr. Turhan Tuncer de, “Şarapçılık sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan en fazla şaraplık üzüm üreticileri zarar görmektedir” dedi. TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı da, hükümetin TMMOB üzerindeki baskı ve yıldırma politikalarını eleştirerek “Çok eski çağlardan günümüze kadar bağ ve şarapçılığın anavatanı olan bu topraklar, hiçbir hükümdarın ya da hükümet edenin girişimlerine prim vermemiştir, vermeyecektir” diye konuştu.

Bozcaada Şarap Tadım Günleri de İptal Edilmişti

Bozcaada’da bu yıl 9. kez yapılacak olan Şarap Tadım Günleri de, yeni alkol düzenlemesiyle tarih olmuştu. Belediye, kaymakamlık ve işletmeler 500 bin liraya varan cezaların yarattığı endişe nedeniyle etkinliği iptal etmişlerdi.

2011 yılında yürürlüğe giren ‘tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin usul ve esaslar hakkındaki yönetmeliğe’ göre, bu etkinliklerde alkollü içeceklerin sunum ve tanıtımı yasaklanmış bulunuyor.