Sağlıklı Yaşam İçin Doğal Beslenme Reçetesi

Hücrelerde meydana gelen oksidasyon, oksidatif strese; oksidatif stres ise hücre yapılarında kalıcı hasarlara yol açıyor. Bu hücre hasarlarını onaran, kalbinizi korumak, sağlıklı yaşam ve genç kalmak için gerekli antioksidan içeren besinleri sizin için derledik. İşte size doğal...

Sağlıklı Yaşam İçin Doğal Beslenme Reçetesi (16 Nisan 2014)

Hücrelerde meydana gelen oksidasyon, oksidatif strese; oksidatif stres ise hücre yapılarında kalıcı hasarlara yol açıyor. Bu hücre hasarlarını onaran, kalbinizi korumak, sağlıklı yaşam ve genç kalmak için gerekli antioksidan içeren besinleri sizin için derledik. İşte size doğal reçete:

Böğürtlen ve Yaban Mersini

Meyvenin içeriğindeki antosiyanidin ve elastin; vücudu kanser hücrelerinin oluşumuna karşı korurken, mevcut enfeksiyon durumlarında bağışıklık hücrelerini güçlendiriyor.

Brokoli

Karnabahar, lahana ve Brüksel lahanasının da aynı grupta bulunduğu turpgiller; indol ve betakaroten içeriyor. Bu iki flavonoid, bu sebzeleri özellikle birer akciğer, rahim, meme kanseri savaşçısı haline getirirken; kalp ve göz sağlığı için de faydalı.

Domates

Domatesin içeriğindeki likopin; prostat, akciğer, kolon ve göğüs kanserinin tedavisinde de etkili. Domatesin içeriğinde bağışıklık sistemini güçlendiren glutatyon da bulunuyor.

Ceviz

Folik asit ve E vitamini, demir, fosfor, çinko mineralleri, omega-3 yağ asidi açısından zengindir. Yüksek kolesterole karşı koruyucudur.

Kırmızı üzüm

Kırmızı üzümün içeriğindeki resveratrol ve quarcetin, serbest radikalleri uzaklaştırarak damarların sertleşme ve tıkanmasını engelleyen en güçlü antioksidanlardan biridir.

Yeşil çay

Tanin flavonoidi, yeşil çaya bağımlılık yapan kekremsi aromasını verirken sizleri de kalp krizi, damar sertliği ve birçok kanser çeşidine karşı koruyor. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

Kırmızı erik

Kırmızı erik, içindeki serbest radikalleri absorbe edebilme oranı en yüksek besindir. Bu özellik onu dejeneratif hastalıklar ve kanser gibi serbest radikal hasarına bağlı hastalıklarla mücadelede önemli bir noktaya taşır. Ara öğünlerde dört-beş kuru erik tüketmelisiniz.

Tam Tahıllar

Tam tahıllı ürünler; kolon, karaciğer, göğüs kanseri, cilt hastalıkları, Alzheimer ve artrit savaşçısıdır. B vitamini ve posadan zengin tam tahıl kaynakları, sağlıklı ve dengeli beslenmenin olmazsa olmazlarıdır. Bunlar, vücudun savunma sistemini güçlendirir.

Omega 3

Kalp damar sisteminde, damarın elastikiyetini artırarak, aterosiklerozu önler. Zorunlu yağ asidi olan omega-3’ün en önemli kaynağı balıktır. Haftada 2-3 kez tüketilmeli. Balık yağının içinde EPA ve DHA yağ asitleri bulunmaktadır. Supleman olarak alınacak balık yağlarının EPA ve DHA değerlerine mutlaka bakılmalı. Somon, uskumru, ton, sardalya, semizotu omega-3 yağ asidi bakımından zengindir.

Probiyotik Gıdalar

Probiyotikler bağırsak florasını etkileyerek, bağışıklı sistemini olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizmalardır. Son yıllarda probiyotik alımının kandaki kolesterol düzeyine ve dolayısıyla kalp-damar hastalıkları üzerine olan yararlı etkilerini içeren çalışmalar mevcuttur. Özellikle probiyotik yoğurt ya da 1 su bardağı kefir tüketilmesi kalp sağlığını korumak için oldukça etkindir.

Keten Tohumu

Doymamış yağ asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve omega-3 içerir. Kalp hastalıklarına karşı korur. Her gün 1 tatlı kaşığı keten tohumu yoğurt, çorba gibi besinlerin içine katılarak tüketilebilir.

Havuç

Havuç ve turuncu renkli meyve-sebzeler; betakaroten bakımından zengindir. Betakaroten, özellikle kanser hücreleriyle savaşta etkin rol oynuyor ve artrit oluşumunu yüzde 70’lere varan oranda engelliyor. Bu özelliği, havucu sofralarımızın baş tacı ediyor.

Soğan – Sarımsak

Sarımsak ve soğan dilimleri sülfürlü bileşikler içerir. Bu mucizevi bileşikler; çiğneme, ezme yoluyla ortaya çıkarak hem birçok kanser çeşidine ve enfeksiyona karşı koruyor, hem de kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürüyor.

Ispanak

Ispanak özellikle katarakt ve yaşa bağlı göz dokularında meydana gelen hasara karşı en güçlü savaşçılardan biri. Hem kalp-damar hastalıkları, hem de birçok kanser türüyle ilgili yapılan araştırmalar; ıspanağın faydalarını gözler önüne seriyor.