Sadece Nikaha Değil Tarihe de Tanıklık Ettiler!

Hasdal Askeri Cezaevi’nde Ergenekon davasından tutuklu bulunan Teğmen Mehmet Ali Çelebi, Silivri duruşmalarında tanıştığı Hemşire Kezban Merey ile evlendi. Çiftin nikah şahitleri arasında CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve Baro Başkanları da vardı. Basına kapalı olarak Hasdal As...

Sadece Nikaha Değil Tarihe de Tanıklık Ettiler! (30 Ekim 2013)

Hasdal Askeri Cezaevi’nde Ergenekon davasından tutuklu bulunan Teğmen Mehmet Ali Çelebi, Silivri duruşmalarında tanıştığı Hemşire Kezban Merey ile evlendi. Çiftin nikah şahitleri arasında CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve Baro Başkanları da vardı.

Basına kapalı olarak Hasdal Askeri cezaevinde düzenlenen nikah töreninde, Çelebi’nin şahitliğini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu yaparken, gelin Kezban Merey‘in şahidi ise arkadaşı oldu.

Mehmet Ali Çelebi’nin annesi Rukiye Çelebi, babası Muharrem Çelebi, kardeşleri Eda ve Volkan Çelebi ile gelinin ailesi ve bazı avukatların katıldığı törende, Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP’nin cezaevlerini izleme komisyonu üyesi milletvekilleri Veli Ağbaba, Nurettin Demir, Özgür özel ile CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da yer aldı. Nikahı ise Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Gülten Tozanlı kıydı.

“Gerçekten üzülmemek mümkün değil”

Nikahın ardından cezaevi önünde bekleyen basın mensuplarına açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, Çelebi’nin eğitim kurumlarından birincilikle mezun olduğunu, harp okulunu da dördüncülükle bitirdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Genç bir teğmenin nikah törenine katıldım. Gerçekten üzülmemek mümkün değil. Gözaltına alınacaksınız. Cep telefonunuza başkaları yükleme yapacak. Bu, bilirkişi raporunda kanıtlanacak. Mahkeme oybirliğiyle sizi tahliye edecek. Dosyada hiçbir değişiklik olmaksızın sizi tekrar tutuklayıp hapse atacaklar ve mahkum edecekler. Bunu insan olan birinin vicdanının kabul etmesi mümkün değil.

Bir başka ‘Dreyfus olayını’ 21. Yüzyılda Türkiye’de yaşıyoruz. Mutluluklar diledik onlara ama gerçekten çok dramatik bir tablo. Ne suçu var bu genç teğmenin? Telefonuna ondan izinsiz, onun haberi olmaksızın yükleme yapıyorlar. Suç işleyen kim? Yüklemeyi yapan kim? Belli değil. Soruşturuluyor mu? Belli değil. Neden tutuklanıyor? Belli değil.”

“20 yıl yatsa beklerim”

Mehmet Ali Çelebi, Kezban Merey ile mahkemedeki savunmaları sayesinde tanıştı. Hemşire Kezban Merey aynı zamanda Ankara’da bir üniversitede coğrafya doktorası yapıyor. Hayali, hayatına öğretim görevlisi olarak devam etmek. Kezban Merey, “Ne kadar sürerse sürsün, 20 yıl da yatsa beklerim diyor” sözleriyle anlatıyor sevgisini.

 

Düğün müziği Kocasakal’dan

Mütevazi nikahın tek eğlencesi ise İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ın orgla çaldığı şarkılar eşliğinde genç çiftin dans etmeleriydi.

“Bunlar da geçer”

Nikah töreninde çekilen hatıra fotoğrafını Av. Celal Ülgen, Twitter hesabından “Mutluluğun, hüznün, zulme karşı koşulsuz sevginin, dik duruşun resmi. Kahraman Teğmenim, Sevgili Kezban, bunlar da geçer.” notu ile paylaştı.