Reklamcılıkta Grekoromen’den Serbest’e Geçiş Dönemi!

Tüketici Kanunu’ndaki değişiklik ile karşılaştırmalı reklam yapma yasağı kalktı. Markalar artık reklamlarında rakip, ürün ya da hizmetlerden üstü kapalı ifadelerle değil direkt olarak isimleriyle bahsedebilecekler. Haberin duyulmasının ardından markaların pazarlama, rekl...

Reklamcılıkta Grekoromen’den Serbest’e Geçiş Dönemi! (28 Kasım 2013)

Tüketici Kanunu’ndaki değişiklik ile karşılaştırmalı reklam yapma yasağı kalktı. Markalar artık reklamlarında rakip, ürün ya da hizmetlerden üstü kapalı ifadelerle değil direkt olarak isimleriyle bahsedebilecekler. Haberin duyulmasının ardından markaların pazarlama, reklam ve halkla ilişkiler departmanları teyakkuza geçtiler.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 6502 Sayılı ‘Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’u onaylamasıyla birlikte, markaların Türkiye’de karşılaştırmalı reklam yapabilmesinin önündeki engel de kalkmış oldu.

Kanunun Resmi Gazete‘de yayınlanmasıyla birlikte, ülkemizde bugüne kadar yasak olması nedeniyle örtülü reklamlar üzerinden rekabet eden markalar artık başta ABD olmak üzere yurt dışında çeşitli örneklerine rastlanılan türden karşılaştırmalı reklamlar yayınlayabilecekler.

Tüketici kredileri ve kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, ayıplı malların iadesi, abonelik sözleşmeleri gibi alanlarda tüketici haklarını koruyan yaptırımları içeren kanun reklam sektörü için de önemli düzenlemeler barındırıyor.

Kanun içerisinde birçok farklı alanda tüketici hakları ile ilgili değişiklikler yapılırken, ülkemizdeki reklamcılığı ilgilendiren bölüm Ticari Reklam başlığının 61. Maddesindeki “Aynı ihtiyaçları karşılayan ya da aynı amaca yönelik rakip veya hizmetlerin karşılaştırmalı reklamı yapılabilir” cümlesini içine alan 5. Fıkrada yer alıyor.

Yani markalar reklamlarında rakip, ürün ya da hizmetlerden üstü kapalı ifadelerle değil direkt olarak isimleriyle bahsedebilecekler.

Bununla birlikte kanun ticari reklamlarla ilgili bazı konuların da altını çiziyor. Başbakanlığa gönderilen kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte ticari reklamlarda uyulması gereken ilkeleri belirleme ve haksız ticari uygulamalara karşı tüketiciyi korumak amacıyla Reklam Kurulu oluşturulacak.

Ayrıca reklam politikalarının oluşturulması ve uygulanması ile ilgili olarak çağdaş iletişim uygulamalarını takip etmek, reklam sektörünün ve reklam denetim işlevinin geliştirilmesine yönelik araştırma ve çalışmalar yapmak, bu alanda görüş ve önerilerde bulunmak üzere yılda en az bir kere Gümrük ve Ticaret Bakanlığının koordinatörlüğünde Reklam Konseyi toplanacak.

Türkiye reklamcılığı için devrim niteliği taşıyan bu karar ile birlikte artık yurt dışında gerek teknoloji, gerekse başka alanlarda karşımıza çok sık şekilde çıkan karşılaştırmalı reklamları ülkemizde de görebileceğiz.

ABD’li dev markaların sıklıkla başvurduğu karşılaştırmalı reklamların Türkiye’de de kullanılabilecek olması şüphesiz ülkemizdeki reklamcılık sektörünün yeni bir döneme gireceğinin de habercisi. Zira bu tür reklamların çoğu kullanıcılar arasında hemen ses getiriyor ve hafızalardan kolaylıkla silinmiyor. Dolayısıyla yıllardır bu konuda önü tıkalı olan Türk reklam sektörünün karşılaştırmalı reklamları nasıl kullanacağı merak konusu.

Otomotiv sektöründen karşılaştırmalı reklama bir örnek:

(*) Grekoromen ve serbest güreş arasındaki fark: Grekoromen stilde, rakipler birbirlerinin ayak ve bacaklarına dokunmadan sadece bel üzerinden tutarak güreşirler.