Photoshop’la Artık Herkes Güzel!

Her insan bir gün Photoshop’u tadacaktır! Güzellik yıldan yıla, toplumdan topluma değişen görece kültürel bir kavram. Ancak son yıllarda Photoshop sayesinde, herkes sanki CNC tornası ya da plastik enjeksiyon makinesinden çıkmış Barbie bebekler gibi birbirine benzemeye başladı! Te...

Photoshop’la Artık Herkes Güzel! (24 Ekim 2013)

Her insan bir gün Photoshop’u tadacaktır!

Güzellik yıldan yıla, toplumdan topluma değişen görece kültürel bir kavram. Ancak son yıllarda Photoshop sayesinde, herkes sanki CNC tornası ya da plastik enjeksiyon makinesinden çıkmış Barbie bebekler gibi birbirine benzemeye başladı! Tenler canlı, lekesiz ve pürüzsüz, ipeksi kıvamında dalga dalga saçlar, vücuttaki tüm fazlalıklar atılmış, gözler çekilmiş…

Photoshop: Tüm komplekslerden arındırıp, ego tatmini sağlayarak, yapay mutluluklar yaratan bir illüzyon aracı oldu.

Photoshop benzeri fotoğraf düzenleme programları çıktıktan sonra ise kozmetik sektörüne rakip olacak yeni bir dijital güzellik endüstrisi oluşmaya başladı. Uygulamalar amatörce yaygın kullanıldığı gibi, özellikle oyuncu, manken, model fotoğraflarında da profesyonel olarak kullanılıyor. Magazin dergilerinin kapaklarını süsleyen kişiler arasında Photoshop tezgahından geçmeyen neredeyse yok.

İşte insan bedeninin Photoshop ve benzeri programlarla manipüle edilmesine karşı 2011’de başlatılan kampanya kapsamında çekilen bir reklam videosu bu anlamda sosyal medyada büyük ilgi gördü.

Photoshop beni baştan yarat!

Videoda rol alan kadın modelin vücudu, Photoshop ile 56 saniyede yapılan değişikliklerle bambaşka bir görünüme bürünüyor.

Video sitesi ‘59 Saniye’de paylaşılmasının ardından kısa süre içinde 40 bine yakın tık alan video, Twitter’da da en çok konuşulan konulardan biri oldu.

İnsan bedeninin manipüle edilmesinin tehlikelerine dikkat çekmek amacıyla 2011’de çekilen video günümüz reklamcılığı göz önüne alındığında ‘şimdilik’ amacına ulaşmamış görünse de, Photoshop ile 56 saniyede yapılan bu manipülasyon, sektörde kullanılan teknolojinin geldiği noktayı gözler önüne seriyor.