Nobel Ekonomi Ödülü, ‘tüketim, yoksulluk ve refah’ çalışmaları için Deaton’a verildi

Nobel Ekonomi Ödülü’nün bu yılki sahibi İskoçya asıllı ekonomi profesörü Angus Deaton oldu ABD’deki Princeton Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan 69 yaşındaki ekonomi profesörü Deaton, ‘tüketim, yoksull...

Nobel Ekonomi Ödülü, ‘tüketim, yoksulluk ve refah’ çalışmaları için Deaton’a verildi (12 Ekim 2015)

Nobel Ekonomi Ödülü’nün bu yılki sahibi İskoçya asıllı ekonomi profesörü Angus Deaton oldu

ABD’deki Princeton Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan 69 yaşındaki ekonomi profesörü Deaton, ‘tüketim, yoksulluk ve refah’ üzerine yaptığı çalışma sonucu, bu yılki Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görüldü.

Refahı güçlendiren ve yoksulluğu en aza indiren bir ekonomik politika oluşturmak için bireysel tüketim tercihlerinin anlaşılması gerektiğine işaret edilen İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi açıklamasında, "Bireysel tercihleri, bütünsel sonuçlarla bağlayan çalışması, mikro ekonomi, makro ekonomi ve kalkınma çalışmalarındaki birçok alanın değişimine yardım etmiştir" denildi.

Deaton, 8 milyon İsveç Kronu (3 milyon TL) tutarındaki ödülün de sahibi oldu.

Bilim dünyasının en prestijli ödülü için adaylar, her bir alan için oluşturulan komite üyeleri tarafından belirleniyor. Akademi üyelerinin yaptığı oylamada kazanan belirleniyor.

Angus Deaton kimdir?

Edinburgh'ta 1945'te dünyaya gelen Deaton, Cambridge Üniversitesi'nden mezun oldu ve doktorasını "tüketici talebi modelleri ve bu modellerin İngiltere'ye uygulanması" başlıklı teziyle 1975'te tamamladı. Deaton, 1983'te Princeton Üniversitesi İktisat Bölümü'nde öğretim üyesi oldu.

Deaton'ın 1980'de yayımladığı İdeal Talep Sistemi (AIDS), dünya genelinde tanınmasını sağladı. Ekonometri Topluluğu tarafından 1978'te Frisch Madalyası'na layık görülen Deaton, 2007'den bu yana Amerika Ekonomi Derneği'nin başkanlığını yürütüyor.

Deaton "The Great Escape: Health, wealth and the origins of inequality (Büyük Kaçış: Sağlık, Zenginlik ve Eşitsizliğin Kökenleri) adlı kitabını 2013'te yayımladı.

Nobel Ekonomi Ödülü

Nobel Ekonomi Ödülü, 1968'te İsveç Merkez Bankası tarafından Nobel Ödülleri'nin kurucusu Alfred Nobel anısına kuruldu. 1969'tan bu güne 46 kez dağıtılan ödüllerden 17'si iki kişi, 6'sı da üç kişi arasında paylaştırıldı.

Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazanan 75 kişi arasında sadece bir kadın var. Elinor Ostrom, 2009'da ödüle layık görülmüştü.

Nobel Ekonomi Ödülü'nün en genç sahibi, 1972'de 52 yaşındayken ödüle layık görülen Kenneth J. Arrow oldu. 2007'de Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülen 90 yaşındaki Leonid Hurwicz, tüm alanlarda Nobel Ödülü verilen en yaşlı kişi olarak tarihe geçti.