Manşetlere Çıkmayan Yaşamsal Gündem

Türkiye, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu sonrası yaşanan siyasal çekişmelere odaklanmış durumda.  Oysa, sürekli manşetlerdeki bu haberlerin dışında sokaktaki halkın hayatında diğer bazı önemli gündem konuları da var… Yaygın bilinen o deyişle, yine filler tepiş...

Manşetlere Çıkmayan Yaşamsal Gündem (12 Ocak 2014)

Türkiye, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu sonrası yaşanan siyasal çekişmelere odaklanmış durumda.  Oysa, sürekli manşetlerdeki bu haberlerin dışında sokaktaki halkın hayatında diğer bazı önemli gündem konuları da var… Yaygın bilinen o deyişle, yine filler tepişiyor, çimler eziliyor!

Herkes hasta

Son yılların en salgın gribal enfeksiyonu herkesi kırıp geçiriyor. Hastaneler dolup taşıyor. Her 10 kişiden 4’ü bu hastalığa yakalanmış durumda.  H3N2 virüsü hızla yayılırken, viral tedavi ilaçları eczanelerde bulanamıyor.

Her şeye zam!

Yeni yılla birlikte iğneden ipliğe her şeye en az yüzde 10 – 35 oranında zam geldi, tüm vergiler arttırıldı. Ücretlerinde yapılan artış en fazla yüzde 3 – 5’i geçmeyen sabit ve dar gelirli yurttaşlar bu yıl daha da yoksullaşacaklar. Evdeki bütçe hesapları çarşıya artık hiç uymuyor.

Son 50 yılın en kurak kışı

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, yakıt giderleri açısından dar gelirli yurttaşları sevindirse de, Türkiye son 50 yılın en kurak kışını yaşıyor. Barajlardaki su seviyeleri çok düştü. Kuraklık, tarımı da olumsuz etkiledi. Eğer önümüzdeki günlerde de yağışlar olmazsa Türkiye’yi susuz ve tahıl, baklagil, sebze meyve fiyatları açısından pahalı bir yaz bekliyor.