Kabak Kafalar Görenleri Şaşırtıyor!

Cadılar Bayramı yaklaşırken Frankenstein kabaklarını görenler hayrete düşüyorlar ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Fillmore kentinde Tony Dighera adındaki bir çiftçi tarafından yetiştirilen Frankenstein görünümlü bal kabakları görenlerin büyük ilgisini çekiyor. New York Time...

Kabak Kafalar Görenleri Şaşırtıyor! (21 Ekim 2014)

Cadılar Bayramı yaklaşırken Frankenstein kabaklarını görenler hayrete düşüyorlar

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Fillmore kentinde Tony Dighera adındaki bir çiftçi tarafından yetiştirilen Frankenstein görünümlü bal kabakları görenlerin büyük ilgisini çekiyor.

New York Times’ta yer alan habere göre, çiçeklenmeden sonra plastik bir kalıp-mask içine yerleştirilerek büyütülen kabaklardan bu yıl 5 bin 500 adet yetiştirildi. Kabaklar adeta balmumundan yapılmış birer heykele benziyorlar. Dighera, görenlerin önce inanmadıklarını ancak dokunduktan sonra ikna olduklarını söylüyor.

Dighera, Frankenstein kabaklarını Japonların ‘kare karpuzlarından’ esinlenerek yetiştirdiğini söylüyor. Ayrıca kare ve kalp şeklinde karpuz da üretiyormuş. Önümüzdeki yıl üretimini 30-40 bin adete yükseltmeyi hedefleyen Dighera, hasat yapılana kadar ürünlerin özel bir güvenlik sistemiyle korunduğunu çünkü daha önce 4 kez kabakların çalınmaya ya da nasıl yetiştirildiğinin öğrenilmeye çalışıldığını da belirtiyor.

Los Angeles’ın kuzeyindeki bir organik tarım çiftliğinde 40 dönümlük bir tarlada yetiştirilen kabakların tanesi Cadılar Bayramı öncesinde toptan 75 dolardan, perakende olarak ise 100 dolar ve üzerinde satılıyor.

Her yıl 31 Ekim’de kutlanan ve Amerikan Ulusal Perakende Federasyonu verilerine göre süsleme, kostüm ve hediyeler için 7 milyar dolarlık bir harcama potansiyeli olan Cadılar Bayramı’nda paranın yaklaşık üçte biri bal kabaklarına harcanıyor.