İtalya’da ‘Taksim Ruhu’!

İtalya’nın önemli üniversite kentlerinden Bologna’da bir grup öğrenci, hükümetin kemer sıkma politikalarının öğrencileri vurması ve yurt sıkıntısını gerekçe göstererek, kamuya ait bir binayı işgal etti. İşgalle elde edilen yeni yurt binasının adını ise “Taksim” k...

İtalya’da ‘Taksim Ruhu’! (16 Ekim 2013)

İtalya’nın önemli üniversite kentlerinden Bologna’da bir grup öğrenci, hükümetin kemer sıkma politikalarının öğrencileri vurması ve yurt sıkıntısını gerekçe göstererek, kamuya ait bir binayı işgal etti. İşgalle elde edilen yeni yurt binasının adını ise “Taksim” koydular.

Geçtiğimiz günlerde İtalya genelinde binlerce öğrenci, hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek amacıyla meydanlara dökülmüştü.

15 Ekim’de ise, ulusal öğrenci eylemleri kapsamında Bologna’daki üniversite öğrencileri, uzun süre rahibeler tarafından işletilen, ancak 3 yıl önce boşaltılan eski bir yatılı okulu işgal etti.

Bologna Öğrenci Kolektifi üyeleri, Zanolini Caddesi, 40 numaradaki 30 odalı yeni öğrenci evine, “Studentato occupato Taksim (Taksim işgali öğrenci evi)” adını verdi. Gezi Parkı direnişine dayanışma adına bu isim verilirken, kolektif adına yapılan açıklamada, “Taksim’e Hoş geldiniz” ifadeleri kullanıldı.

40 BİN ÖĞRENCİ YURT BULAMIYOR

Krizin faturasının kendilerine kesilmesine öfkeli olan işgalci öğrenciler,

bu şekilde devletten intikam aldıklarını savunuyor. Ünlü üniversite kenti Bologna’nın, öğrenci yurtlarının talebe cevap verememesi ve eğitim masraflarının her geçen gün artması, buna ek olarak hükümetlerin eğitim bütçelerini kısması, işgalcileri bu eyleme iten nedenlerden.

Bunu “intikam” amaçlı yaptıklarını gizlemeyen işgalciler, il dışından gelen ve barınma ihtiyacı olan 40 bin öğrenci olduğunu hatırlatırken, buna karşın Bologna’da öğrencilere ayrılan yatak sayısının sadece 1465’te kaldığını vurguluyor. İşgalciler, yurtlarda kendilerine yer bulanların ortalama masrafının 200, bulamayıp, kiralık ev ve odalara yönelenlerin ise 700 Euro’ya kadar çıktığına dikkat çekiyor.

İŞGALİ DOĞRU BULUYORUZ

Son dönemde artan kira spekülasyonlarından dert yanan öğrenciler, “Hepimiz, Bologna’da kira ücretlerinin ne kadar ödenemez hale geldiğinin fakındayız. Yaşam şartları daha da kötüye gidiyor. Bu nedenle, kurumlar boş vaatlerde bulunmaya devam ederken biz de boş olan konutları işgal etmeyi doğru buluyoruz” diyerek, acilen düşük fiyatlı kira taleplerinin yerine getirilmesini istiyor.

Bologna’da 10 bin evin terk edilmiş halde durduğuna işaret eden öğrenciler, işgallere devam edeceklerinin sinyalini de verdi. İşgalci öğrencilerden Angelo, önümüzdeki saatlerde 20 kadar öğrencinin buraya taşınacağını ve her ne olursa olsun burayı terk etmeyeceklerini söyleyerek, “Bu ismi seçmemizin nedeni, Türkiye’deki direniş ile dayanışma içinde olduğumuzu göstermektir” dedi.

NAZIM HİKMET ŞİİRİYLE DESTEK

Bologna’da yine CUA önderliğindeki öğrenciler, İstanbul’daki Gezi protestolarına destek vermek için 4 Haziran’da kentin en ünlü meydanı Piazza Verdi’ye bir fotinya dikmişti. Türk bayraklı göstericilerin yanı sıra Beşiktaş ve Fenerbahçe formalı gençlerin de katıldığı eylemde dikilen fotinyanın altına da Nazım Hikmet’in “Sebastian Bach’ın do majör konçertosu” şiirinden şu bölümün yer aldığı bir plaka yerleştirmişlerdi:

“Yürümek iyiye, haklıya, doğruya.
Dövüşmek yolunda iyinin, haklının, doğrunun.
Zapt etmek iyiyi, haklıyı, doğruyu.”

Verdi Meydanı’nda aynı yere saksı içinde yeni bir fotinya koyan öğrenciler; eski okul binasını işgal ederek, İtalya’da sendikaların Cuma günü ülke genelinde yapacağı genel grev ve Cumartesi günü Roma’da düzenlenecek hükümet karşıtı gösteriye de destek vermeyi amaçladıklarını belirtti. Hükümetin kemer sıkma politikalarının ve kamu hizmetlerinin özelleştirilmesinin protesto edileceği bu eylemlerin en önemli destekçilerinden biri de İtalya’nın Susa Vadisi’ndeki Yüksek Hızlı Tren (TAV) projesine karşı doğan ve ülkenin en güçlü direniş hareketlerinden birine dönüşen ‘No TAV’ (TAV‘a Hayır).

ROMA – DHA – Esma Çakır / Hürriyet – Cengiz Özbek