İspanya’daki Tren Kazası Anı Kameraya Yansıdı

İspanya’nın kuzeybatısında yer alan Galiçya bölgesinde devrilen yolcu treninde ölenlerin sayısı 80’e yaklaşırken, kimilerinin durumu ağır 150’ye yakın yolcu da yaralandı. 218 yolcu taşıyan trenin sekiz vagonunun hepsi Santiago de Compostela kenti yakınlarında ray...

İspanya’daki Tren Kazası Anı Kameraya Yansıdı (26 Temmuz 2013)

İspanya’nın kuzeybatısında yer alan Galiçya bölgesinde devrilen yolcu treninde ölenlerin sayısı 80’e yaklaşırken, kimilerinin durumu ağır 150’ye yakın yolcu da yaralandı.

218 yolcu taşıyan trenin sekiz vagonunun hepsi Santiago de Compostela kenti yakınlarında raydan çıktı.

Başkent Madrid’den Ferrol kentine gitmekte olan trenin hız limitini iki kat geçtiği belirtiliyor.

İspanyol medyasına konuşan kaynaklar, hız sınırı saatte 80 km olan viraj dönemecine trenin saatte 190 km hızla girdiğini ifade ediyor.

İspanya’da son 40 yıldır bu büyüklükte bir tren kazası meydana gelmemişti.

Olay ardından Galiçya bölgesinde üç gün yas ilan edilirken, Santiago de Compostela doğumlu Başbakan Mariano Rajoy kaza mahalini ziyarete giderek kazada ölenlerin yakınlarına taziyelerini bildirdi.

Rajoy, “Bugün çok zor bir gün. Korkunç, dramatik bir kaza geçirdik” diye konuşup kazanın ‘uzun süre hafızlarda’ kalacağını söyledi.

Tren yolu şirketi Renfe’nin başkanı Julio Gomez Pomar, kaza yapan trende herhangi bir teknik sorun olmadığını belirtti.

İspanyol radyosuna konuşan Pomar, “Tren kazanın olduğu sabah denetimden geçmişti. Bu trenler her 7.500 km’de denetlenir… Bakımı son derece iyiydi” dedi.

İşte saniye saniye güvenlik kameralarına yansıyan o dehşet kaza anı: