İnternet Sansürü Neden Getirildi?

5651 sayılı internet yasasında, özgürlüğü kısıtlayıcı yeni düzenlemeler getiren yasa değişikliğinin de bulunduğu “torba tasarı” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek Çankaya Köşkü’ne gönderilmişti. Yeni yasadaki internet ile ilgili maddeler, erişimin Telekomünika...

İnternet Sansürü Neden Getirildi? (7 Şubat 2014)

5651 sayılı internet yasasında, özgürlüğü kısıtlayıcı yeni düzenlemeler getiren yasa değişikliğinin de bulunduğu “torba tasarı” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek Çankaya Köşkü’ne gönderilmişti.

Yeni yasadaki internet ile ilgili maddeler, erişimin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından engellenmesine olanak sağlıyor. Yeni maddeye göre, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişiler, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına doğrudan başvurarak içeriğe erişimin engellenmesi tedbirinin uygulanmasını isteyebilecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Twitter’dan onayladığını duyurduğu  internet yasaklarına, iktidarın neden gereksinim duyduğunu bir de fotoğraflarla anlatalım: