İnsanlık ve Tıp Tarihinde Yeni Bir Dönüm Noktası: Kafa Nakli

Tıp dünyası, insanlık tarihi ve biyolojide devrim yaratabilecek bir operasyonu tartışıyor Genetik kas erimesi hastalığı olan 30 yaşındaki Rus Valeriy Spiridonov, dünyadaki ilk kafa nakli ameliyatına gönüllü oldu. Ölüm ihtimalini göze alan Valeriy, ...

İnsanlık ve Tıp Tarihinde Yeni Bir Dönüm Noktası: Kafa Nakli (10 Nisan 2015)

Tıp dünyası, insanlık tarihi ve biyolojide devrim yaratabilecek bir operasyonu tartışıyor

Genetik kas erimesi hastalığı olan 30 yaşındaki Rus Valeriy Spiridonov, dünyadaki ilk kafa nakli ameliyatına gönüllü oldu. Ölüm ihtimalini göze alan Valeriy, sonuç ne olursa olsun bu sayede bilimsel araştırmalara katkı sunabileceğini söyledi.

Doğuştan bedenindeki kasların yüzde 90 çalışmadığı için tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan 30 yaşındaki Valeriy Spiridonov, bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir operasyona hazırlanıyor. İtalyan cerrah Sergio Canavero'nun iki yıl sonra gerçekleştirmeye hazırlandığı dünyadaki ilk kafa nakli ameliyatına gönüllü olan Spiridonov, bu zor kararı alma nedenlerini Russia Today (RT) kanalına verdiği röportajda anlattı.

'Hayatım Uzayabilir'

Hastalığının giderek daha kötüleştiğini söyleyen Spiridonov, kas erimesi hastalığına yakalananların 20 yıldan fazla yaşamadığını belirterek kafa nakli ameliyatının hayatını uzatma ve bilimsel araştırma sürecine katkı sunma şansı olacağını ifade etti. Ameliyatın kötü geçme olasılığına hazır olan Valeriy, "Bunu yapmak benim için tek harika fırsat değil ama ameliyat neyle sonuçlanacak olursa olsun bu sayede gelecek nesiller için bilimsel bir temel oluşacak" dedi. Bilgisayar programı uzmanı Valeriy, teknolojiye ve insanların hayatında ilerleme sağlayabilecek her şeye ilgisi olduğunu belirtti.

'Uzaya Giderken De Ölüm Riski Vardı'

Tıp dünyasında devrim yaratabilecek ameliyatı gerçekleştirecek olan ünlü İtalyan cerrah Sergio Canavero, kafa nakli operasyonunun uzay araştırmaları ile karşılaştırılabileceğini düşünüyor. RT'ye konuşan Canavero, "Ölüm ihtimaline rağmen Rusya Yuriy Gagarin'i, ABD de Neil Armstrong'u uzaya gönderdi. Bu operasyonda ise ihtimaller çok daha iyi" ifadelerini kullandı. 

Operasyonu yapacak İtalyan cerrah Sergio Canavero

Operasyon Nasıl Yapılacak?

İşlem sırasında hastanın beyni, beyin hücrelerinin oksijensiz daha uzun süre hayatta kalabilmesi için 10-15 derecede soğutulacak. Kafa, beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişinin vücuduna nakledilecek. Omurilik ultra keskin bir neşterle kesilerek özel bir biyonik yapıştırıcı yoluyla yeni vücuda yapıştırılacak.

Canavero'nun sözlerine göre kafa nakli operasyonu yaklaşık 36 saat sürecek ve 11 milyon dolara mal olacak. Operasyondan sonra Valeriy Spridonov, hareket etmesinin önüne geçmek için 3 ila 4 hafta koma halinde tutulacak.

Öte yandan birçok doktor, operasyona karşı çıkıyor. ABD Nöroloji Cerrahları Derneği başkanı Hunt Batjer, kafa naklinin "ölümden daha kötü" sonuçları olabileceğini açıkladı.

Russia Today