İnsanlık Hem Öldü Hem de Ölmedi!

Gebze’de astım hastasının oksijen tüpü, Darıca’da kanser tedavisi gören bebeğin ameliyat parası, Mersin’de ise engelli bir yurttaşın bisikleti çalındı. Son bir ayda Türkiye’de yaşanılan hırsızlıklar “pes artık” dedirtecek türden! Kocaeli’nin Gebze ilçesinde 26 ya...

İnsanlık Hem Öldü Hem de Ölmedi! (25 Şubat 2014)

Gebze’de astım hastasının oksijen tüpü, Darıca’da kanser tedavisi gören bebeğin ameliyat parası, Mersin’de ise engelli bir yurttaşın bisikleti çalındı.

Son bir ayda Türkiye’de yaşanılan hırsızlıklar “pes artık” dedirtecek türden!

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde 26 yaşındaki astım hastası Burhan Çakmak’ın evine giren hırsızlar oksijen tüpünü çaldılar.

Gebze’nin Köşklüçeşme Mahallesi’nde oturan Burhan Çakmak isimli kamyon şoförü yaşadığı hırsızlık olayı karşısında ne yapacağını şaşırdı.

Çakmak, “ben kronik astım bronşit hastasıyım, tüberküloz hastasıyım. Astım için oksijen tüplerim var, Gebze Kaymakamlığı’nın bana yardım olarak verdiği. Bunları bu odada çekiyorum. Hırsızlar haftada 2-3 defa bu mahalleye geliyor. Arabamdan çaldıkları mazot akü yetmemiş, dün gece penceremi kırıp evime gelip hava tüplerimi, astım ilaçlarımı, maskelerimi alıp arabaya binip kaçıp gidiyor. Hırsızlara sesleniyorum, hava tüpümü, oksijenimi alıp benim hayatımı çaldılar. Ben şimdi ne kullanıp ne çekeceğim. İki tane merdiven çıktığımda nefesim kesiliyor. Onlar benim hayat kaynağım. O tüpümü hırsızlar bana geri getirsin” dedi.

Kanser hastası bebeğin ameliyat parasını çaldılar

Yine Kocaeli’nde bu kez Darıca ilçesinde bir eve, dua okuma bahanesiyle giren iki kadın, 1,5 yaşındaki kanser hastası bebeğin ameliyat parasını çaldı. Para, mahalleli yardımıyla toplanmıştı. Ailenin çaresizliği ikiye katlandı.

Kazım Karabekir Mahallesi Aşık Veysel Caddesi Ulus Sokak’ta meydana geldi. 3 yıllık evli ve aynı zamanda epilepsi hastası, bulduğu günlük işlerde çalışan 29 yaşındaki Ferhat ve 27 yaşındaki Zeynep Yılan çiftinin 1.5 yıl önce Asmin adını verdikleri kızları oldu. Karaciğerinden rahatsız, iki böbreğinin kanserli olduğu belirtilen Aslin Yılan, Marmara Üniversitesi’nde ameliyat edildikten sonra aynı hastanede kemoterapiye alındı. Önümüzdeki hafta Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ikinci kez ameliyata alınmasına karar verilen minik kız için semt sakinlerinin de yardımı ile 4 bin 500 TL toplandı. Ancak, bu para “bizi size Allah gönderdi” diye eve gelen çarşaflı 2 kadın tarafından çalındı.

Ancakhırsızlık haberinin basında yer alması üzerine aileye yardım yağdı ve çalınan paranın iki katına yakın para toplandı. Pendik’teki Marmara Araştırma Hastanesi’nde başarılı bir ameliyat geçiren Asmin bebek önceki gün evine gönderildi.

Engelli bisikletini çaldılar

Mersin’de 46 yaşındaki felçli Hakan Yakan’ın engelli bisikletini çaldılar. Engelli yurttaş bisikleti çalındıktan sonra sokağa çıkamaz oldu, dışarıyla bağlantısı kesildi.

Mersin’in merkez Akdeniz ilçesine bağlı Nusratiye Mahallesi’nde eşi ve okula giden 2 kızıyla birlikte kirada oturan Hakan Yakan, evin geçimini yetim maaşı ve eşinin aldığı bakıcı aylığıyla sağlamaya çalışıyor. 1 yaşında geçirdiği ateşli felçten sonra belden aşağısı tutmayan Yakan, o günden beri yürüyemiyor. Ellerinin üzerinde ayaklarını sürterek evde hareket edebilen Yakan, işlerini görmek için bisikletiyle sokağa çıktığını, çalındıktan sonra hayatının çok zorlaştığını söyledi.

Neyse ki, Hollanda’dan Mutlu adındaki yardımsever kişi yeni bir şarjlı engelli aracı alarak Hakan Yakan’a gönderdi. İHA – DHA