Helikopter Kazasında Flaş Gelişme!

İstanbul'da önceki gün Beylikdüzü'ndeki TV Kulesi'ne çarparak düştüğü öne sürülen Eczacıbaşı Grubu'na ait Sikorsky helikopter için Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu, üç kişilik uzman ekip görev...

Helikopter Kazasında Flaş Gelişme! (12 Mart 2017)

İstanbul'da önceki gün Beylikdüzü'ndeki TV Kulesi'ne çarparak düştüğü öne sürülen Eczacıbaşı Grubu'na ait Sikorsky helikopter için Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu, üç kişilik uzman ekip görevlendirdi.

Enkaz Ankara'da incelenecek

7 kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili olarak ekip, helikopterin düştüğü yerde ön inceleme yaptı. Kurul, enkazı Ankara'ya getirecek. Ankara'da helikopterin tüm parçaları ve motor, detaylı olarak incelenecek. Uzmanlar, motor arızası olup olmadığına da bakacak.

Kazanın nedeni siste ani hareketler mi?

Habertürk'ün haberine göre; ekibin ön tespitlerinde bölgede yoğun sis olduğu belirlendi. Yoğun sis kümesinde ani yükselme ve alçalma hareketleri söz konusu oldu. Uzmanlar; pilotun, sis yoğunluğundaki ani hareketler nedeniyle yanılmış olabileceğini değerlendiriyor.

Helikopterin düştüğü yerde Kaza Kırım uzmanları, Cumhuriyet Savcısı'nın eşliğinde incelemede bulundu. Bununla birlikte, güçlü motora sahip olan helikopterin, bir parçasının TV Kulesi'ne çarpması halinde bile bu kazanın oluşacağına dikkat çekti. Uzmanlar, görerek yapılan uçuşlarda, sisli havanın yarattığı riske de dikkat çekerek, helikopterlerde uçaklar gibi sisli havada uçacak sistemler olmadığını ifade etti.

Komisyon kurulacak, kara kutu incelenecek

Normalde helikopterlerde kara kutu bulunmadığına dikkat çeken uzmanlar, bu helikopterin gelişmiş bir model olması nedeniyle kara kutusu bulunduğunu kaydetti. Kazaya ilişkin olarak, helikopter ve motor üreticilerinin de yer alacağı bir komisyon da kurulacak. Bu komisyon, yurt dışında deşifre edilecek kara kutu sonuçları ile kule konuşmalarını da inceleyecek.

Helikopter kazasıyla ilgili flaş iddia: Televizyon kulesinde iz yok

DHA’nın haberine göre ise Büyükçekmece'de düşen helikopter ile ilgili Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün açıklama yaptı. Akgün, helikopterin kullanım dışı olan televizyon kulesine çarptığı açıklamalarına karşı, “Televizyon kulesi önünüzde, bir yere çarpsa iz olmaz mı? Bir iz olur, bir şey olur, sinek vurmuyor buna helikopter vuruyor" dedi. Televizyon kulesinde görevli Ramazan Atalay ise helikopterin çarpmasına dair bir ses duymadığını belirtti ve “Bizim aktif çakar lambamız çalışıyor, tüm makinelerimiz aktif halde. En tepedeki lambamız çalışıyor, o esnada da çalışıyordu, ben kontrol ettim" dedi.

Helikopter kazasında ölen Rusların cenazeleri, St.Petersburg'a ulaştı

İstanbul'daki helikopter kazasında hayatını kaybeden Rus vatandaşlarının cenazeleri, memleketleri St.Petersburg'a ulaştı.

Sputnik'e konuşan Rusya Soruşturma Komitesi Kuzeybatı Bölge araç kazaları soruşturma müdürlüğü yetkilisi, "Kazada hayatını kaybeden kişilerin bedenlerini taşıyan uçak, St.Petersburg'a ulaştı. Şu anda gerekli tüm belgeler hazırlanıyor" dedi.