‘Hap Kamera’ İle Endoskopi ve Kolonoskopi İşkencesine Son!

İsrailli mühendislerin, endoskopi ve kolonoskopi yöntemiyle muayene edilmesi mümkün olmayan hastalar için geliştirdiği hap büyüklüğündeki kamera PillCam, ABD dahil birçok ülke tarafından onaylandı. Firmanın verdiği bilgiye göre, anestezi ya da ilaç yardımıyla kalınbağırsağ...

‘Hap Kamera’ İle Endoskopi ve Kolonoskopi İşkencesine Son! (22 Mayıs 2014)

İsrailli mühendislerin, endoskopi ve kolonoskopi yöntemiyle muayene edilmesi mümkün olmayan hastalar için geliştirdiği hap büyüklüğündeki kamera PillCam, ABD dahil birçok ülke tarafından onaylandı.

Firmanın verdiği bilgiye göre, anestezi ya da ilaç yardımıyla kalınbağırsağa fiber optik kamera sokulmasını gerektiren kolonoskopi, PillCam ile tarihe karışabilir. Hastalar, her iki tarafında kamera olan robotik hapı yutacak ve PillCam sekiz saat boyunca bağırsakları en ince detayına kadar tarayacak.

ABD’de her yıl 750 bin kolonoskopi muayenesinden tam sonuç alınamadığını belirten Gıda ve İlaç İdaresi FDA, PillCam’e onay verdi. Yaklaşık 10 yıl önce geliştirilen hap kamera FDA’nın onayını alarak kullanıma sunuluyor. İcadı inceleyen Indiana Üniversitesi’nden Dr. Douglas Rex, ‘PillCam’in birçok hastalığın teşhisi için kullanılabileceğini’ ifade etti.

PillCam kolonoskopi dışında mide rahatsızlıklarının görüntülenmesi için endoskopi yerine de kullanılabilecek.

PillCam, geleneksel kolonoskopi kadar net görüntüler sunmasa da, 500 dolarlık maliyetiyle binlerce dolar tasarruf imkanı sunuyor. PillCam’in, ABD dışında 80 ülkede daha onaylandığı belirtildi.