Gözaltında Öldürülen İranlı Blogger, İnternette Düşünce Özgürlüğünün Simgeleri Arasına Katıldı

İran’da blogger Sattar Beheşti’nin ölümüyle ilgili olarak yapılan soruşturma, Beheşti’nin doğal nedenlerle ölmediğini ortaya koydu. Sattar Beheşti, 30 Ekim’de sanal suç işlediği gerekçesiyle gözaltına alındı ve sorgulanmak üzere sanal suçlarla ilgili gü...

Gözaltında Öldürülen İranlı Blogger, İnternette Düşünce Özgürlüğünün Simgeleri Arasına Katıldı (24 Kasım 2012)

İran’da blogger Sattar Beheşti’nin ölümüyle ilgili olarak yapılan soruşturma, Beheşti’nin doğal nedenlerle ölmediğini ortaya koydu.

Sattar Beheşti, 30 Ekim’de sanal suç işlediği gerekçesiyle gözaltına alındı ve sorgulanmak üzere sanal suçlarla ilgili güvenlik birimlerine sevk edildi.

Beheşti, bundan bir hafta sonra da öldü.

Tahran savcılığınca yayımlanan bildiride Sattar Beheşti’nin, gövdesine uygulanan zorbalık sonucu veya psikolojik baskılar yüzünden öldüğü, vücudunun beş noktasında yaralar olduğu kaydedildi.

Raporda, Beheşti’nin bedeni üzerinde kapsamlı inceleme yürütüldüğü; olaya tanık olan ve Beheşti ile aynı zamanda cezaevinde bulunan tutuklularla gardiyanlardan ifade alındığı kaydedildi.

Ancak söz konusu ifadeler ve Beheşti’nin cesedi üzerinde yapılan adli tıp incelemelerinin sonuçları kamuoyuna açıklanmadı.

Yorumcular, İran’ın interneti bir tehdit olarak gördüğünü ve sıkı kontrol altında tutulması gerektiğine inandığını kaydediyor.

Sattar Beheşti bloğunda, İran hükümetini eleştiren yazılar yayımlıyordu. Ekim ayında gözaltına alındığında uluslararası düzeyde büyük tepki doğmuştu.

Beheşti’nin annesine, basına konuşma yasağı konmuştu. Ancak bloggerın annesi, geçenlerde bir mülakat verdi ve “Bana sus payı önerdiler, ama istemediğimi söyledim. Bütün dünyanın oğlumu öldürdüklerini bilmesini istiyorum. Sattar’ı öldürdüler.” dedi.

BBC muhabiri Karen Zarindast, Sattar Beheşti’nin cesedinin, ailesine teslim edilmediğini, defin işlemlerine bile olanak tanınmadan hemen gömüldüğünü belirtiyor.

BBC Türkçe