Gezi Rehabilitasyonuna Gönderilen Kuğular Geri Döndü

Ankara Kuğulu Park’ta Gezi protestoları sırasında atılan biber gazı bombalarından olumsuz etkilenen ve tedavilerinin ardından 40 gün boyunca Maltepe’deki Ördekli Park’ta tutulan kuğular yuvalarına geri döndüler. Gezi Parkı protestolarının yoğunlaştığı Kuğulu Park’ta po...

Gezi Rehabilitasyonuna Gönderilen Kuğular Geri Döndü (11 Temmuz 2013)

Ankara Kuğulu Park’ta Gezi protestoları sırasında atılan biber gazı bombalarından olumsuz etkilenen ve tedavilerinin ardından 40 gün boyunca Maltepe’deki Ördekli Park’ta tutulan kuğular yuvalarına geri döndüler.

Gezi Parkı protestolarının yoğunlaştığı Kuğulu Park’ta polis ile göstericiler arasında olaylar çıkmıştı. Parkta bulunan kuğular gazdan etkilendiği için, Mühye Hayvan Barınağı’nda tedavi altına alınmıştı. Tedavilerinin ardından 40 gün boyunca Maltepe’deki Ördekli Park’ta tutulan 8 kuğu ile çok sayıda kaz bugün mekânlarına geri döndü.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, kuğuların geri getirilmesiyle ilgili parkta basın toplantısı düzenledi. Katılımcıları selamlayan Tanık, “Bu buruk selamımızın arkasında Ali İsmail Korkmaz’ın dünkü kaybının yattığını ifade etmek isterim. Sizlerle bunun acısını paylaşmak istiyorum. 5’inci can kaybımızdı. 3 Haziran’da kuğuları güvenli bir alana taşıdığımızdan bu yana sayı bu rakama çıktı. Önümüzdeki günlerde de ölümler olmasın, yaralanmalar olmasın.” dedi.

Kentlerin son yıllarda meydansız kentler olarak anılmaya başladığını belirten Tanık, “Meydanlar; uygar kentlerde halkın buluşma, taleplerini dile getirme gerektiğinde yönetenleri eleştirme ve demokratik bir kent kültürünü yaşama ortamını hayata geçirme alanları olarak biliniyordu. Ne yazık ki Ankara ve ülkemizin birçok şehri meydan bakımından yoksun konumdadır.” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından kravat ve ceketini çıkaran Bülent Tanık, kuğuları tek tek parka bıraktı. Ayrıca, kuğuları besledi.

Parkta Gezi Parkı’na destek eylemlerini sürdüren bir grup ise üzerinde penguen resmi bulunan pankart açtı. Grup üyeleri sessiz bir şekilde kuğuların parka bırakılmasını izledi.

CHA