Geriden Gelen Sosyal Ağlar Atağa Kalktılar

Son bir yılda Facebook ve Twitter gibi yaygın kullanılan sosyal ağların büyümesi yavaşlarken Pinterest ve Tumblr ise atağa kalktılar GlobalWebIndex (GWI) nin verilerine göre, 1.5 milyara yakın kullanıcı sayısıyla şimdilik en büyük sosyal ağ konumundaki Faceboo...

Geriden Gelen Sosyal Ağlar Atağa Kalktılar (12 Mayıs 2015)

Son bir yılda Facebook ve Twitter gibi yaygın kullanılan sosyal ağların büyümesi yavaşlarken Pinterest ve Tumblr ise atağa kalktılar

GlobalWebIndex (GWI) nin verilerine göre, 1.5 milyara yakın kullanıcı sayısıyla şimdilik en büyük sosyal ağ konumundaki Facebook aktif kullanıcılarının yüzde 8’ini kaybetmiş durumda. YouTube, Twitter ve Google+ ise yüzde 7 ile 13 arasında değişen yavaş büyümelerini sürdürüyorlar.

Diğerlerine göre nispeten daha küçük ve daha özel görsel ağırlıklı sosyal paylaşım platformları Pinterest (yüzde 97) ve Tumblr (yüzde 94) hızlı bir büyüme trendi yakaladılar. Aynı kategorideki Instagram da yüzde 46’lık büyüme oranıyla bunları izliyor.

Elbette bu küçük sosyal ağların büyüme yüzdelerini arttırmaları büyüklere oranla daha kolay oluyor. Ancak şu da bir gerçek ki, Facebook dünya genelinde bir gerileme yaşıyor. Bunun bir nedeni de Facebook kullanıcılarının diğer sosyal ağlara kayıyor olması. Örneğin aileler sosyal ağ üzerinden genelde Facebook’u takip ettikleri için, gençler tarafından daha özgür bir görsel paylaşım platformu olarak artık Instagram tercih edilmektedir. Benzer bir hareketlilik de sevimli mikro-blog sitesi Tumblr da yaşanmaktadır.

Bir başka neden de çok sayıda mesajlaşma uygulamaları ortaya çıkmış olmasıdır. Örneğin yine daha önce Facebook Messenger’ı kullananlar artık WhatsApp, Snapchat gibi anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanıyorlar.