En Büyük 100 Reklam Ajansı Listesi Güncellendi

Media Cat dergisi, Nielsen verileriyle oluşturduğu ve Şubat sayısında yayınladığı 2014 yılının en büyük bağımsız 100 reklam ajansı listesini güncelledi Geçtiğimiz yılın listesine göre önemli değişiklilerin olduğu sıralamada, “Güzel Sa...

En Büyük 100 Reklam Ajansı Listesi Güncellendi (22 Şubat 2015)

Media Cat dergisi, Nielsen verileriyle oluşturduğu ve Şubat sayısında yayınladığı 2014 yılının en büyük bağımsız 100 reklam ajansı listesini güncelledi

Geçtiğimiz yılın listesine göre önemli değişiklilerin olduğu sıralamada, “Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi”, Saatchi&Saatchi ile ayrılan yolların ardından Güzel Sanatlar ismiyle birinciliğini korurken, ikinci sıradaki Alametifarika’nın yerini M.A.R.K.A.’ya bırakarak bir basamak gerilediği görülüyor. Listeye beşinci sıradan giriş yapan Lokal İstanbul ise dikkat çeken ajanslar arasında.

MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan tarafından açıklanan listede, 2014 yılının en büyük 5 bağımsız reklam ajansı sırasıyla Güzel Sanatlar, M.A.R.K.A., Alametifarika, Rafineri, Lokal İstanbul olarak yer aldı.

Ocak- Aralık 2014 tarihlerinde gazete, dergi, radyo, televizyon ve açıkhava gibi mecralarda yapılan tarife fiyatları (rate card) üzerinden hesaplanması ve network ajanslarının listeden çıkarılması ile oluşturulan en büyük reklam ajansları listesindeki sıralama, pek çok ajansın bir önceki yıla göre yer değiştirdiği sıralama, bağımsız cephenin dinamizmini de gözler önüne seriyor.