Efsane Geri Dönüyor!

Rahmi Turan’ın Nisan’da çıkarmayı planladığı yeni muhalif gazetenin patronu Sözcü’nün sahibi Burak Akbay mı? Türk basınının deneyimli isimlerinden Rahmi Turan’ın genel yayın yönetmenliği yapacağı ve Nisan ayında çıkması planlanan yeni gazetenin patronunun Sözcü gaz...

Efsane Geri Dönüyor! (12 Şubat 2013)

Rahmi Turan’ın Nisan’da çıkarmayı planladığı yeni muhalif gazetenin patronu Sözcü’nün sahibi Burak Akbay mı?

Türk basınının deneyimli isimlerinden Rahmi Turan’ın genel yayın yönetmenliği yapacağı ve Nisan ayında çıkması planlanan yeni gazetenin patronunun Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay olacağı söyleniyor.

Bugüne kadar içlerinde Sabah, Gözcü, Meydan, Tan, Günaydın, Sabah Yıldızı, Bugün gibi tirajları 1 milyon 500 binlere ulaşan efsane gazeteleri kuran Rahmi Turan’ın bir yıldır hazırlık çalışmalarını sürdürdüğü ve muhalif bir çizgide olacağını açıkladığı yeni gazete büyük bir merakla bekleniyor.

Daha önce Aralık ayında çıkacağı açıklanan ancak Adana matbaasının kuruluşu nedeniyle çıkması Nisan’a ertelenen yeni ‘muhalif’ gazetenin patronunun kim olacağı bugüne kadar sır gibi saklanıyordu.

Gazetenin kuruluş çalışmalarını ağırlıklı olarak Londra’da yürüten RahmiTuran’ın geçen yıl Cumhuriyet’ten Leyla Tavşanoğlu’na verdiği bir röportaja dayanarak odaTV, “o” patronun Sabri Çarmıklı olabileceğini tahmin etmişti. Ancak bu varsayım daha sonra doğrulanmamıştı. Bilindiği gibi Çarmıklı ailesi Sabah ve ATV’ye talip olmuştu sonra en üstten gelen “çekilin” telefonuyla ihaleye girmemişlerdi.

Gazetenin çıkmasına günler kala bu kez MedyaRadar, gazeteci Faruk Mangırcı’nın yazdığı ve Rahmi Turan’ın hayatının anlatıldığı, yeni piyasaya çıkan “Tirajların Efendisi “ isimli kitaptaki ipuçlarına dayanarak, yeni gazetenin patronunun Sözcü Gazetesi’nin sahibi Burak Akbay olduğunu öne sürdü.