Dünyanın İlk ve En Büyük Dijital Ansiklopedisi Wikipedia 13 Yaşında

Dijital dünyanın en büyük ansiklopedisi Wikipedia, dün 13 yaşına bastı. Hayata geçtiği ilk 6 ay içinde 10 binden az makale barındıran Wikipedia, bugün 30 milyondan fazla sayfa içeriyor. Öğrencilerin başına gelen en güzel olaylardan biri olan Wikipedia, 13’üncü yaşını k...

Dünyanın İlk ve En Büyük Dijital Ansiklopedisi Wikipedia 13 Yaşında (16 Ocak 2014)

Dijital dünyanın en büyük ansiklopedisi Wikipedia, dün 13 yaşına bastı. Hayata geçtiği ilk 6 ay içinde 10 binden az makale barındıran Wikipedia, bugün 30 milyondan fazla sayfa içeriyor.

Öğrencilerin başına gelen en güzel olaylardan biri olan Wikipedia, 13’üncü yaşını kutluyor. Dijital ansiklopedi, 15 Ocak 2001’de kurulduğundan bu yana sadece yardım toplayarak hayatta kalmayı başararak, internetin ana bilgi kaynağına dönüştü.

Jimmy Wales ve Larry Sanger tarafından hayata geçirilen Wikipedia, dünyanın dört bir yanından gelen bağış ve okuyucuların sağladığı içerikle, kısa zamanda internetin en çok ziyaret edilen adreslerinden birine dönüştü.

Sanger, Hawaii dilinde ‘hızlı’ ve ‘ansiklopedi’ anlamına gelen kelimeden esinlenerek Wikipedia ismini seçti.

287 dilde 30 milyondan fazla makale içeren Wikipedia’nın en ilginç yönlerinden biri, geride kalan 13 yılda tasarımının çok az değişmiş olması.