Dünyada Eşi Benzeri Bulunmayan Gecekondu Villaya Yıkım Kararı

Çin’de 26 katlı bir apartmanın çatısında oluşturulan doğa görünümlü dağ zeminine oyularak yapılan kaçak villa için yıkım kararı çıktı Başkent Pekin’in Haidian semtinde 26 katlı bir apartman bloğunun üzerine hayalindeki dağ villasını yapan Profesör Zhang Lin, 6 y...

Dünyada Eşi Benzeri Bulunmayan Gecekondu Villaya Yıkım Kararı (13 Ağustos 2013)

Çin’de 26 katlı bir apartmanın çatısında oluşturulan doğa görünümlü dağ zeminine oyularak yapılan kaçak villa için yıkım kararı çıktı

Başkent Pekin’in Haidian semtinde 26 katlı bir apartman bloğunun üzerine hayalindeki dağ villasını yapan Profesör Zhang Lin, 6 yıl boyunca evi tamamlayabilmek için çatı katına kayalar ve molozlar koydu. Görüntülerden de anlaşıldığı gibi dağın içine oyulmuş görünümünde inşa edilen villanın etrafı kayalar, ağaçlar ve çalılıkla çevrili.

Devletin kontrolündeki China Daily gazetesi, görenleri hayretler içerisinde bırakan villanın izinsiz inşa edildiğini belirtti.

Apartman sakinleri kaçak villa yüzünden evlerinin yıkılmasından endişe ettiklerini söylüyor. Evin yıkılarak apartmana zarar verebileceği endişesini taşıyan komşular ayrıca evin yapım süresi boyunca çok fazla gürültü oluştuğunu ve bu durumdan çok rahatsız olduklarını dile getirdiler.

Gazeteye göre apartman sakinleri, ayrıca villanın borulara zarar verdiği ve sızan suların binayı zayıflattığından da endişe ediyorlar.

Villanın sahibinin devlete ait, geleneksel ilaçların satıldığı bir eczane zincirinin başkanı olduğu belirtiliyor.

China Daily gazetesine göre, villa için ruhsat alınmadığını söyleyen şehir planlama yetkilileri yıkım emri çıkardı.

Şimdi villa sahibinin 15 gün içinde inşaat izni olduğuna dair evrakı ibraz etmesi gerekiyor.

Villanın çevresindeki kayaların sahte, ağaçların ve diğer bitkilerin ise gerçek olduğu belirtiliyor.