“Dekolte Göğüste Değil Geri Kafalarda!”

Abbasağa Forumu’nun çağrısı ve öncülüğünde İstanbul Forumları’nın kadın takipçileri, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in ATV’de sunuculuk yapan Gözde Kansu’yu dekoltesi nedeniyle eleştirmesi ve ardından da Kansu’nun işten atılmasını pr...

“Dekolte Göğüste Değil Geri Kafalarda!” (12 Ekim 2013)

Abbasağa Forumu’nun çağrısı ve öncülüğünde İstanbul Forumları’nın kadın takipçileri, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in ATV’de sunuculuk yapan Gözde Kansu’yu dekoltesi nedeniyle eleştirmesi ve ardından da Kansu’nun işten atılmasını protesto etti.

Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda toplanan Okmeydanı, Kartal, Zekeriyaköy, Kadıköy, İcadiye forumlarından kadınlar saat 20.00 de, Barbaros Bulvarı’ndan yürüyerek ATV’nin Balmumcu’daki eski binasının önüne geldiler. Kadınların ön saflarda yürüdüğü eylemde, erkekler de kadınlara arka saflarda yürüyerek destek verdi. Hüseyin Çelik’in açıklamasına tepki gösteren grup, Gözde Kansu’yu sloganlarıyla destekledi. Binanın önünde TOMA ve çevik kuvvet ekipleri beklerken, grubun basın açıklamasını bina önünde yapmasına izin verilmedi.

“Dekolteyi değil kadın cinayetleri ve tecavüzleri görün”

Bunun üzerine grup basın açıklamasını kanalın 100 metre yakınında yaptı. Abbasağa Forumu Kadın Çalışma Grubu adına yapılan açıklama yapan Çağla Aydın, devlet yetkililerinin ağzından çıkan her kadın düşmanı söylemin bedelini kadınların canlarıyla ödediğini vurgulayarak “Dünyada asla kabul edilemez şey, bir kadının kıyafeti midir?” diye sordu. Demokrasi paketine de atıfta bulunan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Geçtiğimiz günlerde açıklanan demokrasi paketiyle kadınların kılık kıyafet özgürlüğüne karışılmayacağının, cinsiyetçi tavır ve yaklaşımlarla mücadele edileceğinin sözü yasal olarak verilirken, Hüseyin Çelik bu açıklamasıyla bizzat kadına yönelik ayrımcılık yaparak, bir kadının işine son verdirerek anayasayı ihlal etmektedir.” Basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.