CHP’den Nostaljik Seçim Kampanyası

CHP, Türk siyasal yaşamındaki seçim kampanyalarında ilk kez farklı bir yöntem kullanıyor İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medya gerçeğinin de yaşamımıza girmiş olması, siyasal partilerin de bu mecrayı kullanmalarını gerektiriyor. 7 H...

CHP’den Nostaljik Seçim Kampanyası (13 Nisan 2015)

CHP, Türk siyasal yaşamındaki seçim kampanyalarında ilk kez farklı bir yöntem kullanıyor

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medya gerçeğinin de yaşamımıza girmiş olması, siyasal partilerin de bu mecrayı kullanmalarını gerektiriyor. 7 Haziran milletvekili genel seçimleri kampanyasında sosyal medyayı en etkin kullanan parti olarak da şimdilik CHP görünüyor.

Reklamcılığın, kitleleri etkileyebilmek için en temel kurallarından biri olan ‘duyulara hitap etme’ özelliğini, halk deyiş ve söylemleri ile popüler kültür değerlerini başarıyla kullandığı reklamlarıyla tanınan ve CHP’nin bu seçimde reklam danışmanlığını üstlenen Ali Taran’ın bir önerisi olduğu düşünülen ‘nostalji özlemi’, Twitter üzerinden “@chpretro” adıyla açılan bir hesapla başlatıldı. Ve hesap kısa sürede 10 binin üzerinde bir takipçi kazandı.

Milliyet’ten Meriç Tafolar’ın haberine göre, parti genel merkezinin 13. katında tamamen gönüllü olarak yüksek lisans ile doktora öğrencilerinden oluşan bir sosyal medya ekibi görev yapıyor.

Ali Haydar Fırat’ın koordinatörlüğünde Ayşe Merve Özden, Eren Aksoyoğlu, Oğulcan Orhan’ın görev yaptığı ekibin yönetimindeki “@CHPSecim2015”, “@CHP TrendTopic”, “@KKKonusuyor” adlı Twitter hesaplarının yanı sıra “@Chpretro” adını verdikleri yeni bir hesap daha açıldı. Aksoyoğlu tarafından hazırlanan afişler, sosyal medyada büyük beğeni kazandı. Çalışmalar kapsamında eski miting fotoğrafları ve eski film afişleri de kullanılıyor. Sosyal medyadan paylaşılan afişlerden dikkat çekenleri şöyle:

– Gelecek İçin Yola Çıkıyoruz: Ankara Garı’nda 1960’larda çekilmiş bir fotoğraf ile CHP logosu altında “Gelecek İçin Yola Çıkıyoruz” yazısı yer alıyor.

– Selvi Boylum Al Yazmalım: Afişlerden bir tanesinde sinema tarihinin en beğenilen filmleri arasında gösterilen Selvi Boylum Al Yazmalım filminin oyuncular Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın bulunduğu bir afişi kullanılarak, filmin ünlü repliği, “Sevgi emektir” paylaşılıyor.

– Oy İstiyorum: Bir afişte, 1970’lerde Şener Şen’in, “Vecihi” adlı kendi uçağıyla denemeler yapan bir karakteri canlandırdığı, “Gülen Gözler” filminde Vecihi’nin uçak kokpitindeki bir fotoğrafı kullanılarak, “Oy İstiyorum. Veriyor musun?” ifadesi yer aldı.

– Neşeli Günler Geliyor: Dönemin ünlü filmlerinden, “Neşeli Günler” afişi ise, “Neşeli Günler Geliyor” yazısıyla kullanıldı.

– Ecevit mitingi: Afişlerden birinde partinin 3. genel başkanı Bülent Ecevit’in 1973 İstanbul mitingindeki bir fotoğraf, “Daha büyük şeyler hayal etmekten korkmamalısın” sözleri ile verildi.