Cep’te Gelinen Son Aşama: Hem Akıllı, Hem Eğimli!

Samsung dünyanın ilk içbükey eğimli OLED ekrana sahip akıllı telefonu Galaxy Round’u dün gece geç saatlerde teknoloji dünyasına resmen sundu. Samsung ve LG arasında kıyasasıya devam eden esnek OLED ekran yarışında Samsung resmi olarak bir adım öne geçmiş oldu. LG’nin de 6 in...

Cep’te Gelinen Son Aşama: Hem Akıllı, Hem Eğimli! (9 Ekim 2013)

Samsung dünyanın ilk içbükey eğimli OLED ekrana sahip akıllı telefonu Galaxy Round’u dün gece geç saatlerde teknoloji dünyasına resmen sundu.

Samsung ve LG arasında kıyasasıya devam eden esnek OLED ekran yarışında Samsung resmi olarak bir adım öne geçmiş oldu. LG’nin de 6 inçlik esnek ekranlı bir akıllı telefonunu lanse etmek üzere olduğu biliniyor.

Galaxy Round’da her iki kenardan başlayarak içeriye doğru eğim verilmiş bir ekran görüyoruz. 5.7 inçlik bu ekran Full HD çözünürlüğe sahip ve Super AMOLED panel teknolojisi taşıyor. Cihazın arka kısmı da yine kenarlardan başlayarak dışarıya doğru bir eğime sahip.

Samsung, cihazında eğimli ekrana uyumlu bazı yeni özellikler kullanıyor. Bu özellikler genelde cihazın kenarlarına dokunma ve sallama hareketlerine odaklanıyor.

Örneğin cihazın sağ ve sol kenarlarına dokunarak müzik oynatıcıya ileri sarma veya geri sarma komutları vermek, cihazı sallayarak albümlere erişebilmek bunlar arasında sayılabilir. Böylece tek elle kullanmak konusunda avantajlar sağlanmaya çalışılmış. Ayrıca ekran kapalıyken de tarih, saat ve cevapsız çağrılar görülebiliyor.

Her şey iyi güzel de, bu eğimli telefonun cepte nasıl duracağı merak ediliyor. Özellikle de telefonlarını pantolonlarının arka cebinde taşıma alışkanlığı olan kişiler için!

OBAMA’DAN SAMSUNG SATIŞ YASAĞINA ONAY!

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama, Samsung’un bazı akıllı telefon modellerinin ülkede satışını yasaklayan yasayı onayladı.

Samsung’un son üç senedir ABD’li rakibi Apple ile girdiği telif hakkı ihlali davası hala devam ediyor. Fakat ABD’deki davalarda ibre Apple’dan tarafa kaymaya başladı. Her iki firmanın da aldığı patentlerin birbiri tarafından izinsiz kullandığına kanaat getiren mahkeme, bundan sonraki işi parlamentoya bırakmıştı. ABD Parlamentosu ise her iki firmanın bazı modellerinin satışına yasaklama getiren yasalara imza atmıştı.

Apple’a getirelen yasaklama Bezay Saray’dan geri dönerken, aynı tutumdan Samsung yararlanamadı. Geçen Ağustos ayının sonunda Apple’a getirilen yasaklamaya Obama, red hakkını kullanırken, dün Samsung’a getirilen yasaklamaya onay verdi. Beyaz Saray 25 yıl aradan sonra ilk defa bir yasaya red hakkını kullanırken, aynı tutumdan Samsung’un yararlanamaması Güney Kore medyasında geniş yer aldı.

Bazı uzmanlar ise Obama’nın Apple’e ayrıcalık yapmadığı, FRAND ilkesi gereğince zorunluluk derecesi taşıyan patentlerin kullanımında esneklik olduğuna dikkat çekti.

Obama’nın onadığı yasa gereğince ABD’de artık Galaxy S, Galaxy S 2, Galaxy Nexus ve Galaxy Tap satışları yasaklandı. Samsung’un hep yeni modeller üreterek karının büyük bir oranını buradan kazandığına dikkat çeken Güney Koreli birçok teknoloji uzmanı, söz konusu kararın Samsung’a büyük bir etki yapmayacağını düşünüyor.