Bursa’da Otomotiv İşçileri Eylem Yapıyor

Otomotiv üretiminin merkezi Bursa’daki fabrikalarda çalışan işçilerin toplu iş sözleşmesi koşullarının iyileştirilmesine yönelik eylemleri sürüyor. Bursa'daki Tofaş otomobil fabrikasında, işçilerin Türkiye Metal Sanayicileri Se...

Bursa’da Otomotiv İşçileri Eylem Yapıyor (15 Mayıs 2015)

Otomotiv üretiminin merkezi Bursa’daki fabrikalarda çalışan işçilerin toplu iş sözleşmesi koşullarının iyileştirilmesine yönelik eylemleri sürüyor.

Bursa'daki Tofaş otomobil fabrikasında, işçilerin Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinden memnun olmadıkları gerekçesiyle başlattıkları eylemler sürerken, Renault Fabrikası’nda çalışan yaklaşık 5 bin işçi de üretimi durdurdu.

Bir vardiyada yaklaşık 400 otomobilin üretiminin gerçekleştiği fabrikada, zam ve haklarının korunmadığını öne süren 16.00- 24.00 vardiyasında çalışan işçiler, üretimi durdurup fabrikayı boşaltmadı. 24.00- 08.00 vardiyasında çalışan yaklaşık bin 500 işçi ise işbaşı yapmayıp fabrika bahçesinde eyleme başladı. 

İşçilerin "Yetkili gelsin, gerekli açıklamayı yapsın" istekleri sonuçsuz kaldı. Fabrika önünde sessiz eylem yapan işçiler, zaman zaman cep telefonlarının ışıklarını yakarak eylemlerine sürdürdüler.

Gazetecilerin röportaj tekliflerini de geri çeviren işçiler, istifa ettikleri Türk Metal Sendikası ve fabrika yönetimi aleyhine slogan attılar. 

İşçilerin eylemlerine yakınları da destek verdi. İşçiler zaman zaman megafonla "Aramızda provokasyon amacıyla gelenler olabilir, lütfen slogan atmayın" şeklinde uyarıda bulundular. İş bırakma eyleminin mesai bitimi olan saat 08.00’e kadar sürmesi bekleniyor. 

İşçiler, Türk Metal Sendikası'nın kısa süre önce bir otomotiv yan sanayi fabrikasında işçilere yüzde 60 zam aldığını, kendi haklarını korumadığını iddia ederek sendikadan istifa etme sürecine girdiklerini, son bir aydır devam eden sorunlar ve fabrika yönetiminden muhatap bulamadıkları gerekçesiyle iş durdurma eyleminin başlatıldığını söylediler. Eylemden olumlu bir sonuç çıkmazsa işçilerin iş bırakma eylemlerinin devam edeceği öğrenildi.

 

Diğer fabrikalarda çalışan işçiler de destek veriyor

Renault işçilerinin eylemine Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki diğer otomotiv yan sanayi fabrikalarında çalışan işçiler de çeşitli eylemlerle destek veriyorlar.

Renault otomobillerine koltuk üretimi yapan Diniz Johnson Controls işçilerinin de saat 10.00 da üretimi durdukları bildiriliyor.

BBC Muhabiri @SafakTimur Bursa’dan Bildiriyor:

GÜNCELLEME

TOFAŞ’TA DA ÜRETİM DURDU

18.00 – Renault Fabrikası’ndan sonra Tofaş Fabrikası’nda çalışan işçiler de, 'Reno işçilerinin talepleri bizim de taleplerimizdir' diyerek üretimi durdurup, direnişe başladılar.

Diğer fabrikalarda çalışan işçiler de çeşitli eylemlerle direnişteki Renault ve Tofaş işçilerine destek veriyorlar.

BBC Muhabiri @SafakTimur Bursa’dan Bildiriyor:

'Bosch'takiler sendikayla daha iyi sözleşme yapınca uyandık'

Renault'da en düşük ücret alan işçinin net saat ücretinin 6 lira 15 kuruş, en yükseğinin 18, ortalamanın ise 8,5 – 9 lira arasında olduğunu söylüyorlar.

Bosch'ta imzalanan sözleşmede alınan zamla saat ücreti ortalama 9,70 olmuş.

12 yıldır Renault'da çalışan 37 yaşındaki bir başkasıysa, "Bu artık onur meselesi oldu" diyor.

Başka biri devam ediyor "Bosch'takiler sendikadan istifa ederek daha iyi sözleşme yaptıklarında milletçe uyandık. Demek ki olabiliyormuş dedik" diyor.

İşçiler, üzerlerinde üretim baskısının büyük olduğunu, başlarında kronometre tutulduğunu, su içmeye dahi yerlerine birini bırakmadan gidemediklerini anlatıyor.