Bursa Nilüfer’de Dünya Rekorluk Dev Atatürk Portresi

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde 5 Bin 990 kişi İhsaniye Meydanı’nda dünyanın en büyük Atatürk portresini oluşturdu. Noter huzurunda gerçekleştirilen portre çalışmasının, Guinness Rekorlar Kitabına girmesi için başvuruda bulunulacak. Nilüfer Belediyesi, ‘DuruyoruzR...

Bursa Nilüfer’de Dünya Rekorluk Dev Atatürk Portresi (29 Ekim 2013)

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde 5 Bin 990 kişi İhsaniye Meydanı’nda dünyanın en büyük Atatürk portresini oluşturdu. Noter huzurunda gerçekleştirilen portre çalışmasının, Guinness Rekorlar Kitabına girmesi için başvuruda bulunulacak.

Nilüfer Belediyesi, ‘Duruyoruz’  etkinliğiyle dünyanın en büyük Atatürk portresinin oluşturdu.  Cumhuriyet’in 90. yılında hafızalarda yer edecek etkinlikte 5.990 kişi “Geleceğe umutla bakmak için duruyoruz” dedi. Bursa`da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Nilüfer ilçesinde İhsaniye Meydanı`nda dünyanın en büyük Atatürk portresi için alan tıka basa dolarken dev portre için yaklaşık 2 kilometrelik insan kuyruğu oluştu.

Daha sonra piyanist Fazıl Say’ın özel olarak yaptığı “Ses” adlı müzik eşliğinde 5 bin 990 kişinin katılımıyla 8 bin 800 metrekare büyüklüğündeki alanda canlı Atatürk portresi oluşturuldu. Kırmızı tişörtler giyen belediye çalışanları da portrenin alt bölümünde Atatürk imzasını meydana getirdi.

Nilüfer Belediyesi tarafından organize edilen dünyanın en büyük Atatürk siluetine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Bursa, İstanbul, Balıkesir, İzmir, Antalya, Çanakkale ve birçok ilden portre oluşturmak için alana gelen insanlar izdiham oluşturdu. Portre öncesinde alanın etrafında yaklaşık 2 kilometrelik bir insan kuyruğu oluştu. Dünya rekoru öncesinde açıklamalarda bulunan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Ülkemizin en büyük bayramını insanlar coşkuyla kutluyor. `Duruyoruz` etkinliği ile başlayan program akşam FSM Bulvarı`ndaki yürüyüş ile devam edecek. Şu anda gerçekten belediye olarak dünyaya bir mesaj veriyoruz. Duruyoruz etkinliği, biraz sonra başlayacak. Atatürk`ün portresi için 5 bin 990 kişi canlı olarak toplanacak. Dünyaya buradan Atatürk`ün ilkelerine sahip çıkıldığının mesajı verilecek. Bu poster gerçekten dünyanın ilk ve tek bu yoğunlukta katıldığı proje olacak. Katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Helikopterden fotoğraf ve görüntü çekimleriyle kaydedilen etkinliğin, “Dünyanın en büyük Atatürk portresi” olarak Guinness Rekorlar Kitabına alınması amacıyla noter onayından sonra müracaatta bulunulacak.

Geçen yıl da İzmir’de yapılmıştı

Geçen yıl 10 Kasım’da Konak Belediyesi, dünyada ilk kez 2 bin 400 gönüllüyle Atatürk portresi çizmişti. İzmir’de Atatürk’ün 74. ölüm yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte gönüllüler, Cumhuriyet Meydanı’nda önceden hazırlanmış yerlerinde durarak siluet şeklinde Atatürk portresi oluşturmuş, etrafında dizilenler de dev çerçeveyi tamamlamışlardı.

Geçen yıl İzmir’dekinin 2 katı insanla Bursa’da bugün gerçekleştirilen Atatürk portesinin büyüklüğü de İzmir’dekinin tam 2 katı.