Bu Neyin ‘İçgüdüsü’?

İngiliz sanatçı Francis Bacon’un, ressam arkadaşı Lucian Freud’ü resmettiği eser New York’taki müzayedede 142 milyon dolarlık rekor bir fiyatla alıcı buldu. Satın alanın kimliği ise henüz bir sır! Bacon’un 1969’da yaptığı Freud Üçlemesi, bugüne kadar satılan en yüks...

Bu Neyin ‘İçgüdüsü’? (13 Kasım 2013)

İngiliz sanatçı Francis Bacon’un, ressam arkadaşı Lucian Freud’ü resmettiği eser New York’taki müzayedede 142 milyon dolarlık rekor bir fiyatla alıcı buldu. Satın alanın kimliği ise henüz bir sır!

Bacon’un 1969’da yaptığı Freud Üçlemesi, bugüne kadar satılan en yüksek fiyatlı eser oldu.

Freud Üçlemesi, geçen yıl 119.9 milyon dolara satılan Edvard Munch’un ‘Çığlık’ adlı eserine ait olan rekoru kırmış oldu.

Christie’s müzayede evinde açık arttırmaya çıkan Freud Üçlemesi, altı dakika içinde satıldı.

Eser ilk defa açık arttırmaya çıktı ve açılış fiyatı 80 milyon dolar olarak belirlendi.

Açık arttırmaya telefonla katılıp eserin sahibi olan sanatsever, 127 milyon dolar önerdi. Komisyonla beraber toplamda 142 milyon dolar ödeyecek olan kişinin kimliği açıklanmadı.

Christie’s Savaş Sonrası ve Çağdaş Sanat adlı müzayedenin müdürü Francis Outred, Freud Üçlemesinin “büyük bir eser olduğunu ve son kuşakta açık arttırmaya çıkan en değerli resimlerden biri olduğunu” söyledi.

Outred, “ Bacon ve Freud’ün ilişkilerini anlatıyor ve bu iki sanatçı arasındaki yaratıcı ve duygusal bağı onurlandırıyor” dedi.

Aynı müzayede, Amerikalı heykeltıraş Jeff Koons da, yaşayan sanatçılar arasında eseri en yüksek fiyata satılan sanatçı olarak dünya rekoru kırdı.

Koons’un beş farklı renkte yaptığı heykellerinden turuncu olan ‘Balon Köpek’ eseri, 58.4 milyon dolara satıldı. (BBC)