Bu Ne Şiddet, Bu Ne Celallenmektir Böyle?..

İddiaya göre, Taksim metrosuna ücretsiz binmek isteyen bir genç, özel güvenlik görevlilerince komalık edildi! Son zamanlarda yaşanılan insanlık dışı şiddet olaylarına bakılırsa, toplum olarak ruh sağlığımızın tehlikede olduğu anlaşılıyor. Taksim Metro İstasyonu’nda...

Bu Ne Şiddet, Bu Ne Celallenmektir Böyle?.. (30 Aralık 2013)

İddiaya göre, Taksim metrosuna ücretsiz binmek isteyen bir genç, özel güvenlik görevlilerince komalık edildi! Son zamanlarda yaşanılan insanlık dışı şiddet olaylarına bakılırsa, toplum olarak ruh sağlığımızın tehlikede olduğu anlaşılıyor.

Taksim Metro İstasyonu’nda turnikelerden Akbil basmadan geçmeye çalışan iki kardeşin güvenlik görevlileriyle tartışması kanlı bitti. İddialara göre, bir güvenlik görevlisi, elindeki metal dedektörü ile kavga ettiği kardeşlerden Aykut Kelek’in (20) başına vurdu. Ağır yaralanan Kelek, olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı. Güvenlik görevlisi gözaltına alındı.

Olay saat 18.00 sıralarında meydana geldi. Hacıosman yönüne gidecek olan metroya binmek için gişelere gelen ve geçimlerini kağıt mendil satarak sağlamaya çalışan Aykut ve Yasin Kelek (18) kardeşler, Akbil’lerinin bitmesi nedeniyle gişelerden geçiş yapamadı. Bunun üzerine gişelerden Akbil basmadan geçmeye çalışan iki kardeş, güvenlik görevlilerince engellendi. Paralarının olmadığını söyleyen kardeşlerle güvenlik görevlileri arasında tartışma çıktı. Tartışma bir süre sonra kavgaya dönüşürken, güvenlik görevlilerinden biri elindeki üst arama dedektörüyle Aykut Kelek’in başına vurdu. Ağır şekilde yaralanan Kelek yere yığıldı.

Güvenlik görevlileri, durumu sağlık görevlilerine bildirdikten sonra, yaralının çevresini bez paravanla kapattı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri Kelek’e ilk müdahaleyi yaptıktan sonra ambulansa taşıdı. Bilincini kaybeden Kelek hastaneye kaldırıldı. Olayı duyan Kelek’in yakınları metro istasyonuna geldi. Kelek’in yakınları ile güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı. Bu arada güvenlik görevlileri çekim yapan basın mensuplarına saldırdı.

Yaralı Aykut Kelek’in kardeşi Yasin Kelek güvenlik görevlilerine tepki gösterdi. Ağabeyiyle birlikte güvenlik görevlileriyle tartıştığını belirten Yasin Kelek şunları söyledi:

“Bizim annemiz babamız yok. Sokaklarda yaşıyoruz. Bir AKBiL yüzünden güvenlik görevlisi benim kafama vurdu. Ağabeyim de tepki gösterince, elindeki dedektörle abimin kafasına vurdular. Ağabeyim beyin kanaması geçiriyor.”

Olayın duyulmasının ardından, Halkevleri ve Öğrenci Kollektifleri tarafından yarın saat 15.00 de Taksim metrosunda bu orantısız şiddeti protesto etme çağrısı yapıldı.