Bayer, GDO’lu tohum üreticisi Monsanto’yu 66 milyar dolara satın aldı

Alman kimya ve ilaç devi Bayer, GDO'lu tohumlar üreten ABD merkezli Monsanto'yu 66 milyar dolara satın alarak, dünyanın en büyük tohum ve tarım ilaçları üreticisi oldu. Dev satın almanın gerçekleşebilmesi için Monsanto'ya hisse ...

Bayer, GDO’lu tohum üreticisi Monsanto’yu 66 milyar dolara satın aldı (15 Eylül 2016)

Alman kimya ve ilaç devi Bayer, GDO'lu tohumlar üreten ABD merkezli Monsanto'yu 66 milyar dolara satın alarak, dünyanın en büyük tohum ve tarım ilaçları üreticisi oldu.

Dev satın almanın gerçekleşebilmesi için Monsanto'ya hisse başına 128 dolar ödeyen Bayer ile Monsanto arasındaki görüşmeler yılın başından bu yana sürüyordu.

66 milyar dolarlık satın alma anlaşması, aynı zamanda nakit olarak yapılan en büyük birleşme olarak da tarihe geçti. Rakiplerin bu konuda denetleyici kurumlara itiraz edip etmeyeceği de merak konusu.

Asprin ve Alka-Seltzer gibi ilaçlarıyla bilinen Bayer, aynı zamanda tarım ürünleri, tohum ve yabani ot ile haşereye karşı kimyasal ilaçlar da üretiyor. Monsanto ise mısır, soya fasulyesi, pamuk, buğday ve şeker kamışı gibi genetiğiyle oynanmış tohum ürünleriyle tanınıyor.

Küresel gıda fiyatlarında uzun süredir devam eden düşüş trendi, sektörde önemli ölçüde konsolidasyona gidilmesine ve çok sayıda şirketin birleşip satın alınmasına yol açmış durumda.

'Frankenstein'ın canavarı'

Alman Bayer'in Monsanto'yu satın alarak bu tartışmalı teknolojiyi Avrupa kıtasında yaygınlaştırmayı hedeflemesi çevrecilerin tepkisini çekiyor.

Satın almaya karşı çıkanlar ise tepkili. Warwick Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden John Colley, "Bayer'in tarım sektöründe 'Frankenstein'ın canavarı' olarak anılan Monsanto'yu satın alması hem şirketin kendisi, hem de müşterisi olan çiftçiler için bir korku filmine dönüşebilir" diyor.

Sunulan tohum çeşitliliğinin azalacağını ve fiyatların yükseleceğini öngören Colley, Monsanto'nun piyasa değerinin yüzde 45 üzerinden bir fiyattan satın alındığını ifade ederek yatırımın makul hale gelebilmesi için tohum fiyatlarında artışın kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

Bayer ise dünya nüfusunun 2050'ye kadar üçte bir oranında artacağının öngörüldüğünü hatırlatıyor ve küresel gıda ihtiyacının karşılanması için yeni teknolojilerin kullanılması gerektiğini savunuyor.

Bu satın almayla birlikte küresel tohum ve tarım ilacı üretiminin yüzde 25'i Bayer'in eline geçmiş olacak.