Avrupa’da İşsizlik Oranları Tehlikeli Rakamlara Ulaştı

Küresel ekonomik krizin en çok hissedildiği Euro Bölgesi ülkelerinde işsizlik rakamları büyük boyuta ulaştı. İşsizlerin çoğunluğunu da gençler oluşturuyor. AB liderleri, Paris’teki konferansta genç işsizlik sorununa çare aradı. Küresel kriz sonrası dünya ülkelerinin e...

Avrupa’da İşsizlik Oranları Tehlikeli Rakamlara Ulaştı (26 Kasım 2013)

Küresel ekonomik krizin en çok hissedildiği Euro Bölgesi ülkelerinde işsizlik rakamları büyük boyuta ulaştı. İşsizlerin çoğunluğunu da gençler oluşturuyor. AB liderleri, Paris’teki konferansta genç işsizlik sorununa çare aradı.

Küresel kriz sonrası dünya ülkelerinin en önemli gündem maddelerinden biri işsizlik oldu. İşsizlik özellikle Euro Bölgesi ülkelerinde varlığını hissettirdi. Halen 26 milyonun üzerinde Avrupalı işsiz. Ağustos 2013 itibariyle 28 üyeli AB’de işsizlik oranı yüzde 12.2 ile hala yüksek seviyelerde bulunuyor. Türkiye’de yüzde 9.8 olan bu rakam bazı AB ülkelerinde yüzde 25’lerin de üstüne çıkıyor.

İşte Eurostat verilerine göre, AB ülkelerindeki işsizlik oranları:

AB ülkeleri içinde en yüksek işsizlik oranı yüzde 27.6 ile komşumuz Yunanistan’da bulunuyor. Yunanistan’da işsizlik oranı erkeklerde yüzde 23.9, kadınlarda ise yüzde 31.4.

Avrupa Birliği ülkeleri içinde en fazla işsizlik oranına sahip ikinci ülke ise yine Akdeniz çanağında yer alan İspanya. İspanya’daki işsizlik oranı yüzde 26.6.

Üçüncü sırada Hırvatistan var. Bu ülkedeki işsizlik oranı ise yüzde 17.2 düzeyinde bulunuyor.

Kıbrıs Rum Kesimi’nde ise işsizlik oranı yüzde 17.1. Kıbrıs Rum Kesimi bu oranla en fazla işsizlik oranına sahip AB ülkeleri listesinin dördüncü sırasında yer alıyor.

Portekiz’deki işsizlik oranı yüzde 16.3. Portekiz bu oranla listenin 5’inci sırasında bulunuyor.

Altıncı sırada yüzde 14’lük işsizlik oranı ile Slovakya var.

İrlanda yüzde 13.6 işsizlik oranı ile yedinci.

Sekizinci sıradaki Bulgaristan’da işsizlik oranı yüzde 13,1.

Dokuzuncu sırada İtalya var. Bu ülkedeki işsizlik oranı yüzde 12.5.

Listenin 10’uncu sırasında yüzde 11.9’luk işsizlik oranı ile Litvanya, 11’inci sırasında ise yüzde 11.3’lük işsizlik oranı ile Letonya yer alıyor. Fransa ise yüzde 11.1’lik işsizlik oranı ile listemizin 12’nci sırasında bulunuyor.

Polonya’da işsizlik oranı yüzde 11 düzeyinde. Bu ülke listenin 13’üncü sırasında.

İşsizlik oranı en düşük 5 ülkeye baktığımızda ise 5’inci sırada yüzde 7’lik oranla Hollanda bulunuyor.

Yüzde 6.4’lük işsizlik oranı ile en düşük işsizlik oranına sahip AB ülkeleri listesinde Malta dördüncü sırada yer alıyor.

Yüzde 5.9’luk işsizlik oranı ile Lüksemburg en az işsizliğin olduğu 3’üncü AB ülkesi.

Almanya yüzde 5.2’lik işsizlik oranı ile AB’nin en düşük işsizliğe sahip ikinci ülkesi.

En düşük işsizlik oranına sahip AB ülkesi ise Avusturya. Bu ülkedeki işsizlik oranı yüzde 4.9.

AB ÜLKELERİ, ABD, JAPONYA VE TÜRKİYE’DE GENÇ İŞSİZLİK ORANLARI

AB üyesi Yunanistan’da 15 – 24 yaş arası gençlerin işsizlik oranı yüzde 58 olurken Türkiye’de genç işsizlerin oranı ise yüzde 18 kaldı.

Ülke                 %

Yunanistan 58

İspanya        55

Portekiz       40

İtalya            38

Fransa          25

İngiltere      21

Türkiye        18

ABD               16

Almanya        8

Japonya         8

 

AB LİDERLERİ GENÇ İŞSİZLER SORUNUNA ÇARE ARADI

AB liderleri, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollanda’nın ev sahipliği yaptığı Paris’teki konferansta, AB ülkelerindeki genç işsizlik sorununa çare aradı.

AB üyesi 24 ülkenin devlet veya hükümet başkanı ile çalışma bakanlarının yer aldığı konferansta, daha önce AB zirvesinde kararlaştırılan ve gençlere üç yıl içinde istihdam yaratmak için 45 milyar Euro ayrılmasını öngören eylem planı görüşüldü.

AB ülkelerindeki genç işsizlerin sorunları özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel’in girişimleri sonucu AB gündeminde son dönemde ciddi bir şekilde yer buluyor. Konu ile ilgili ilk zirve haziranda Berlin’de düzenlenmişti.

Üç yıl içinde genç işsizlerin istihdamı için ayrılacak 45 milyar Euro’nun önemli bir miktarını Avrupa Sosyal Fonu ve Avrupa Yatırım Bankası karşılayacak.

AB içinde genç nüfus içinde işsiz oranı yüzde 24’ü geçmiş durumda. Euro Bölgesi’ndeki genel işsizlik oranı ise yüzde 12.