Artık Aşk Parmakların Ucunda!

Aşk arayışı şüphesiz, insanı yaşamı boyunca en çok meşgul eden konulardan biri. Günümüzün değişen koşullarında single olmayı tercih edenlerin sayısı artsa da aşk arayışı bitmiyor. Peki günümüzde sevgili nerede ve nasıl bulunuyor? Almanların yüzde 69 gibi büyük bir ...

Artık Aşk Parmakların Ucunda! (21 Mayıs 2013)

Aşk arayışı şüphesiz, insanı yaşamı boyunca en çok meşgul eden konulardan biri. Günümüzün değişen koşullarında single olmayı tercih edenlerin sayısı artsa da aşk arayışı bitmiyor. Peki günümüzde sevgili nerede ve nasıl bulunuyor?

Almanların yüzde 69 gibi büyük bir çoğunluğunun partneri var. Evli olmayıp sevgilisi de bulunmayan dörtte birlik “single” kesim ise kendi içinde ilginç çeşitlilikler gösteriyor. Alman single’ların üçte ikisi partnersizliği bilinçli bir tercih olarak görüyor ve özgürlüğünün tadını çıkarmak istediğini söylüyor. Single’ların sadece üçte birlik bölümü ciddi bir ilişki arayışında.

Single kadınlar çoğunlukta

Uluslararası kamuoyu araştırmaları enstitüsü İpsos’un 18 yaşın üstünde temsilî 967 kişi ile şubat ayında yaptığı anket sonuçlarına göre single’lar arasında kadınlar çoğunluğu oluşturuyor. Kadınların neredeyse üçte biri, erkeklerin ise dörtte biri single. En önemli fark, erkeklerin yeni bir ilişki arayışına daha yatkın olması. Single erkeklerin yarısı faal olarak bir partner ararken bu oran single kadınlarda yüzde 22’ye düşüyor.

Ciddi bir ilişkisi olduğunu belirten yüzde 69’luk kesimin yüzde 10’u ise gözünün dışarıda olduğunu itiraf ediyor. İlişkisi bulunan erkeklerin yüzde 14’ü, kadınların ise yüzde 6’sı arada sırada etraflarına bakındıklarını söylüyorlar.

Sevgili nerede bulunur?

Sevgili arayışının başarıyla sonuçlandığı yerlerin başında arkadaş çevresi geliyor. Ankete katılanların neredeyse yarısı eş ya da sevgilisini arkadaş ya da tanıdıklar aracılığıyla bulduğunu söylüyor. Bar, kulüp ya da diskotekler gibi klasik mekanların yanında spor ya da boş vakitlerde yapılan etkinlikler sırasında partnerini bulduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 24. Almanların yüzde 20’si kafe ya da süpermarket gibi kamusal alanda, yüzde 14’ü tatilde partner buluyor. Yüzde 23’lük kesim aşkıyla işyerinde, yüzde 27’lik kesim ise üniversitede tanıştığını belirtiyor.

Aşk parmakların ucunda

Gelişen teknoloji ve değişen yaşam tarzıyla birlikte sosyal paylaşım platformlarının aşk hayatındaki rolü de artıyor. Almanların yüzde 6’sı sevgilisini sosyal paylaşım platformlarında bulmuş. 18-34 yaş arası grupta bu oran yüzde 14’e kadar yükseliyor.

Alman Bilişim Teknolojileri Birliği Bitkom’un yaptırdığı bir araştırma, Almanya’da 1 milyon 600 bin kişinin internetteki ücretli çöpçatan portallarına üye olduğunu ortaya koyuyor. İnternette partner arayışı özellikle 30-49 yaş grubunda ve erkekler arasında daha yaygın. Aşkını ücretli çöpçatan portallarında arayan internet kullanıcıları arasında erkeklerin oranı yüzde 5 iken kadınlarda sadece yüzde 2.

Deutsche Welle Türkçe