Ardahan’da Atatürk Silueti Heyecanı

Her yıl 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında Ardahan’ın Karadağ sırtlarında beliren Atatürk silueti bu yıl yağışlar nedeniyle 5 gün gecikmeli olarak görüldü Hava açık olduğunda, saat 17.55 ile 18.10 arasında günde sadece 15 dakika gör&u...

Ardahan’da Atatürk Silueti Heyecanı (21 Haziran 2015)

Her yıl 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında Ardahan’ın Karadağ sırtlarında beliren Atatürk silueti bu yıl yağışlar nedeniyle 5 gün gecikmeli olarak görüldü

Hava açık olduğunda, saat 17.55 ile 18.10 arasında günde sadece 15 dakika görülebilen ‘doğa mucizesi siluet yine alkışlar eşliğinde şaşkınlık ve hayranlıkla izlendi. Vatandaşlar Ata’nın Karadağ sırtlarına yansıyan silueti ile hatıra fotoğrafı çekildiler.

5 Bin Kişi Katıldı

Siluetin izlenmesi için etkinliklere katılan Kaymakam Mehmet Nuri Çetin, Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan çok sayıda yerli ve yabancı vatandaş gösterilerin ardından Ata Mahallesindeki seyir alanına geçti.

Bu yıl 16. düzenlenen 'Atatürk'ün Gölgesinde ve İzinde Damal Şenlikleri' Damal'ın Ata mahallesinde düzenlendi. Mucize şenliğe Kaymakam Mehmet Nuri Çetin, Damal Belediye Başkanı CHP'li Gülcemal Fidan ve diğer yetkililer ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

1996 Yılından Beri

Burada bir konuşma yapan Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan, Atatürk'ün siluetini izlemenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, ''Biz bu silueti 1996 yılından beri yaptığımız şenliklerle tüm ülkeye ve dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz. Bize ait olan bu eşsiz doğa olayını, doğanın bize armağanını değerlendirmek istiyoruz. Bu vesileyle bölgemize insan çekmeyi arzuluyoruz. Şükürler olsun bu yılki 16. Etkinliklerimize de çok sayıda yerli ve yabancı insanımızın katılması bizi mutlu etti'' dedi.

Siluet Nasıl Ortaya Çıktı?

Atatürk silueti ilk olarak 1954’te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Siluetin, 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığı’na gönderildi. Damal İlçesi’nde 1995’ten beri her yıl Temmuz ayı içinde ’Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri’ düzenleniyor.

Etkinlikler

Şenlikler kapsamında ilk olarak, Damal ormanlığındaki festival alanında halk oyunları ekipleri gösteriler sundu, ardından mahalli sanatçılar konser verdi.

Konserden sonra, Damal'a ait yöresel kıyafetleri içeren bir defile sunuldu. Kutlamalarda ayrıca, Azerbaycan Halk Dansları Topluluğu Gürcistan halk oyunları ekibi bir gösteri yaptı.

Etkinlikler kapsamında ayrıca yaklaşık 5 bin kişiye etli pilav dağıtımı yapıldı.

İHA