Apple’a ‘virüs işlemez’ efsanesi yıkıldı

Sızdığı bilgisayardaki verileri ele geçirerek karşılığında fidye talep eden bir virüs türü olan Ransomware ilk kez Apple kullanıcılarını hedef aldı. Bu tür zararlılara şimdiye kadar Mac'te pek rastlanmamış olsa da son yaşananlar, Apple'ın bilgis...

Apple’a ‘virüs işlemez’ efsanesi yıkıldı (8 Mart 2016)

Sızdığı bilgisayardaki verileri ele geçirerek karşılığında fidye talep eden bir virüs türü olan Ransomware ilk kez Apple kullanıcılarını hedef aldı.

Bu tür zararlılara şimdiye kadar Mac'te pek rastlanmamış olsa da son yaşananlar, Apple'ın bilgisayarlarının da risk çemberine dahil olduğunu gösteriyor. Palo Alto Networks'ün keşfine göre OS-X'i hedef alan ilk ransomware olan "KeRanger", verilerinizi şifreliyor ve sizden bitcoin ile ödeme yapmanızı talep ediyor.

Palo Alto Threat dijital güvenlik şirketinin yöneticisi Ryan Olson, şimdiye kadar Microsoft kullanıcılarını hedef alan Ransomware’in geçen Cuma günü ilk kez Macintosh bilgisayarlara saldırdıklarını söyledi.

Güvenlik uzmanları, bilgisayar korsanlarının Transmission isimli BitTorrent programı görünümüyle bilgisayarlara sızmayı başardıklarını belirtti.

BitTorrent istemcisi Transmission ile birlikte geldiği anlaşılan zararlı, yazılımı yükledikten üç gün sonra dosyalarınızı şifreliyor.

İlk sürümü 2005 yılında Rusya’da görülen Ransomware virüs yazılımı, bilgisayara sızmakla kalmıyor, kullanıcı verilerini rehin alarak, serbest bırakma karşılığında fidye talep ediyor. Bu nedenle de Ransomware yani Fidye Yazılımı olarak adlandırılıyor.