13 çocuk annesi 65 yaşındaki kadın, 9 yaşındaki kızı küçük kardeş istiyor diye dördüz doğurdu

Almanya'da 13 çocuğu olan Annegret Raunigk adlı 65 yaşındaki bir kadın dördüz doğurdu Alman RTL televizyonuna göre bebeklerini Berlin'deki bir hastanede sezaryenle dünyaya getiren Raunigk'in üç oğlu bir kızı oldu. 26 haftalık, prematü...

13 çocuk annesi 65 yaşındaki kadın, 9 yaşındaki kızı küçük kardeş istiyor diye dördüz doğurdu (24 Mayıs 2015)

Almanya'da 13 çocuğu olan Annegret Raunigk adlı 65 yaşındaki bir kadın dördüz doğurdu

Alman RTL televizyonuna göre bebeklerini Berlin'deki bir hastanede sezaryenle dünyaya getiren Raunigk'in üç oğlu bir kızı oldu. 26 haftalık, prematüre olarak doğan bebeklerin hayatta kalma ihtimallerinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Dünyada dördüz doğuran en yaşlı kadın olan Raunigk, küçük kardeş sahibi olmak isteyen dokuz yaşındaki kızı Leila'nın dileğini yerine getirmek için hamile kalmaya karar verdiğini belirtmişti.

Annegret Raunigk, Ukrayna’daki bir klinikte kimliği bilinmeyen bir erkekten alınan sperm ve yine kimliği bilinmeyen bir kadından alınan yumurtalarla hamile kaldı.

2005"te çekilen fotoğrafta, Raunigk (solda) kucağında Leila ve diğer çocuklarıyla

OLASILIK 13 MİLYONDA BİR

Almanya’da bu uygulama yasal değil.

Döllenen yumurtalar Raunigk’in rahmine yerleştirildi ve doktorların tahminlerinin aksine sonuç başarılı oldu.

Doğal yollardan dördüzlere hamile kalma olasılığı 13 milyonda bir.

İlkokul öğretmeni olan ve emekliye ayrılmayı planlayan Raunigk, yaşı nedeniyle bebeklerini emziremeyecek.

Beşinci eşinden de ayrılan Raunigk, çocuklarını büyütmesine yardım edecek başka bir erkek istemediğini söyledi.

65 YAŞINDA HAMİLELİK NASIL MÜMKÜN?

Menopoza giren kadınların yardım almadan hamile kalmaları mümkün değil.

Hamile kalabilmeleri için ya başka bir kadının, ya da önceden dondurdukları kendi yumurtalarını kullanmaları gerekiyor.

35'TEN SONRA…

Kadınların doğurganlığı yaş ilerledikçe düşüyor. Kişiden kişiye farklılık göstermesine karşın bu süreç genellikle 35'inden sonra hızlanıyor.

Her şey yumurtalara bağlı.

Kız çocukları, hayatları boyunca sahip olacakları yumurtalarla doğuyor ve menstürasyon ile birlikte bunları kaybetmeye başlıyorlar.

40 yaşlarına geldiklerinde kadınların iyi kalitedeki yumurtalarının sayısı hızla azalıyor.

Döllenmiş yumurtanın kullanılabilmesi için doktorların ana rahminin buna uygun olduğuna bakması gerekiyor.

Doktorlar, kadınlara kısa süreli östrojen tedavisi verebilirler. Bu, rahim zarını kalınlaştırmak ve embriyo için ortamı hazırlamak amacıyla yapılıyor.

RİSK FAZLA

Döllenmiş yumurtanın rahme yerleştirilmesinden sonra kadının hamileliğini desteklemesi için daha fazla hormon almaya devam etmesi gerekiyor. Çünkü yumurtalıkları tam olarak çalışan daha genç kadınların aksine, kendi kendilerine hormon üretemiyorlar.

İngiltere'nin Birmingham kentinden IVF uzmanı Dr. Sue Avery, "Yumurtalıkları alınan kadınlara uygulanan yöntemin büyük ölçüde aynısı" diyor.

Dr. Avery daha yaşlı hamile kadınların daha dikkatli izlenmesi gerektiğini, çünkü yüksek tansiyon ve gebelik şekeri gibi hamilelikle bağlantılı komplikasyonlara daha açık olduklarını söylüyor.

YUMURTA GENÇ BİR KADINDAN ALINIRSA…

Ancak yumurta genç bir anneden alınmışsa, bu durum değişebiliyor.

Dr. Avery "Kadının kendi yaşlı olmasına rağmen, yumurta genç bir kadına ait olduğu için hamilelik hormonal olarak destekleniyor. Sanki genç bir kadın hamile kalmış gibi oluyor" diyor.

ABD'de 101 hamile kadınla yapılan bir araştırmada, başkasından alınan yumurtayla hamile kalan 50 yaşın üstündeki kadınlarda sorunla karşılaşma riskinin bu yolla hamile kalan daha genç kadınlardaki gibi olduğu tespit edildi.

Sonuç olarak bu annenin yaşına değil fiziksel açıdan ne kadar güçlü olduğuna bağlı.

GENÇ HAMİLELİĞİ GİBİ

Uzmanlara göre Raunigk'in hamileliğindeki en önemli risk faktörü, taşıdığı bebeklerin sayısı.

Çoklu hamilelikler, – ikiz, üçüz, dördüz ya da daha çoğu – doktorlar tarafından her zaman daha riskli değerlendiriliyor.

Bu yüksek tansiyon vepre-eklampsinin yanı sıra (gebeliğin ikinci yarısında gelişebilen bir hastalık) prematüre doğum olasılığını ve bebeğin az kilolu doğma riskini artırıyor.

BBC & AFP