İzmit Körfezi’nin iki yakası Osman Gazi Köprüsü ile birleşti

osman gazi koprusu İzmit Körfezi’nin iki yakası Osman Gazi Köprüsü ile birleşti

İzmit Körfezi geçiş köprüsünün son tabliyesinin montajı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldıkları törenle yapıldı. Törende somunlar sıkıldı, körfezin iki yakası birbirine bağlandı.

Mayıs ayı sonunda açılması planlanan ve İstanbul – İzmir arasını 9 saatten 3,5 saate indirecek ve 6 dakikada geçilecek köprüden geçiş ücreti ise 35 dolar + KDV olarak açıklandı.

osman gazi koprusunun son tabiye montaji İzmit Körfezi’nin iki yakası Osman Gazi Köprüsü ile birleşti

252 metre kule yüksekliği, 35,93 metre tabliye genişliğine sahip, bin 550 metre orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 metre boyuyla dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alan köprünün, kuzey ve güney ankraj bloklarının yüzde 99,5'i tamamlandı.  

osman gazi korfez gecis koprusu İzmit Körfezi’nin iki yakası Osman Gazi Köprüsü ile birleşti

Bu arada İstanbul-İzmir Otoyolu Yalova Altınova-Bursa Gemlik bölümünü de ulaşıma açıldı.

osman gazi koprusu 2 İzmit Körfezi’nin iki yakası Osman Gazi Köprüsü ile birleşti

12,911 milyar TL harcandı

Yapım çalışmalarının devam ettiği Gebze-Gemlik kesiminde yüzde 94, Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde yüzde 87, Kemalpaşa-İzmir kesiminde ise yüzde 84 olmak üzere projenin tamamında yüzde 67 oranında fiziksel gerçekleşme sağlandı. Toplam 7 bin 918 personel, bin 634 iş makinesinin çalıştığı projede bugüne kadar kamulaştırmalar dahil 12 bin 911 milyar TL harcandı.

 

Yorum Yaz