2107 Sosyal Medya Kullanım Verileri

KAMİL ERYAZAR Marka ve ajanslar için dijital pazarlama planı ve bütçesi yaparken çok yararlı olacak önemli veriler We Are Social ve Hootsuite’in birlikte yayınladığı “Digital in 2017 Global Overview” raporunda dünyadaki internet kullanıc...

2107 Sosyal Medya Kullanım Verileri (17 Mart 2017)

KAMİL ERYAZAR

Marka ve ajanslar için dijital pazarlama planı ve bütçesi yaparken çok yararlı olacak önemli veriler

We Are Social ve Hootsuite’in birlikte yayınladığı “Digital in 2017 Global Overview” raporunda dünyadaki internet kullanıcılarının sosyal medya kullanım alışkanlıkları ve sıklıkları da inceleniyor.

İnfografiklerle aktarılan geniş kapsamlı araştırmada, son yıllarda ve özellikle de bu yıl sektöre damgasını vuran yeni trendlere göre, pazarlama stratejileri hazırlanırken unutulmaması gereken önemli konu başlıkları yer alıyor.

2016, pazarlama iletişimi açısından yine önemli teknolojik gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmuştu. Mobil araçlar ve uygulamaların kullanımının artmasıyla Dijital Pazarlama oldukça geniş bir alana yayıldı.

Slaytlarda, özellikle son iki yılda sektöre damgasını vuran bu yeni trendlere göre pazarlama stratejileri hazırlanırken unutulmaması gereken konu başlıklarına yer veriliyor.

2016 yılında sosyal medya kullanımının yüzde 20 oranında arttığı gözleniyor. Özellikle son 10 yılda dünyanın en popüler sosyal platformu olan Facebook etkileyici artışlar göstermiş durumda. Dünyada neredeyse 2.8 milyar insan ayda en azından 1 kez sosyal medyayı kullanıyor, bu kullanıcıların yüzde 91’i ise mobil araçları kullanıyor. Sosyal medya kullanımının bir önceki yıla kıyasla yüzde 21 büyüdüğü gözleniyor.

Bu yılın raporundan elde edilen sonuçlara göre en çok sosyal medya kullanan 5 ülkeden 4’ünü Asya ülkeleri oluşturuyor. Türkiye ise 12. sırada yer alıyor.

Mobil Cihazlardan Sosyal Medya Kullanımı

Araştırma, dünya nüfusunun 3’te 1’inden fazlasının (2.5 milyar kişi) sosyal medya hesaplarına mobil cihazlar üzerinden ulaştığını gösteriyor. Dünya nüfusunun yüzde 8’inin geçtiğimiz 12 ayda mobil üzerinden sosyal medya kullanmaya başladığı gözlemleniyor. Bu, her 1 saniyede 18 yeni kullanıcının mobilden sosyal medya kullanmaya başladığı anlamına geliyor.

Sosyal medya kullanıcı sayısındaki artışta 1. sırada yüzde 73 artış ile Suudi Arabistan yer alıyor. 2. sırada ise yüzde 46’lık oranla Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor. Türkiye ise bu listeye yüzde 14’lük oran ile 21. sırada giriyor.

2017’de de en etkili pazarlama stratejilerinin, içeriğin ön plana çıktığı, mobil ve video ağırlıklı, çok kanallı, kişiselleştirilmiş yaratıcı kampanyalar olacağını söyleyebiliriz.