Farklı Bir Bakış
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Sosyal Ağlar Kervanına Yeni Katılanlar

Posted on 0

Eğer hâlâ daha sosyalleşemediğinizi düşünüyorsanız, isterseniz bir de bunları deneyin!

Facebook, Twitter, Google+, Instagram, Pinterest, Foursquare, Linkedin, Tumblr… Dijital ortamda hâlâ sosyalleşme arayışında olanlar için 2013’e hızlı giren 3 sosyal ağı mercek altına aldık.

PHEED

Henüz 6 aylık bir geçmişi olan Pheed, metin, fotoğraf, video ve ses paylaşımı sağlayan bir sosyal ağ platformu. Geçtiğimiz ay App Store’da en hızlı yükselen sosyal ağ olan Pheed’in kullanıcılarının yüzde 84’lük bölümü 15-25 yaş arasında. Miley Cyrus, David Guetta, Paris Hilton, Chris Brown ve Slash gibi ünlü isimlerin yanı sıra MTV ve NASA gibi kuruluşları da ağına çeken Pheed’de Facebook, Twitter veya e-posta ile hesap açılabiliyor. Ücretsiz ve premium olmak üzere iki üyelik türü bulunan Pheed’de kullanıcılar kanallara üye olup özel yayınları yayın başına veya aylık 2 dolar ile 35 dolar arasında değişen fiyatlarla izleyebiliyor. Bu ücretin yüzde 50’si içeriği üreten kullanıcıya aktarılıyor. App Store’dan indirilebilen iOS uygulaması da olan sosyal ağda, kullanıcıların içeriklerini dijital ortamda korumak için bir “Copyright” butonu da bulunuyor.

PENCOURAGE

Araştırmalara göre sosyal ağlardaki kullanıcıların üçte biri, ayda en az bir kez sanal ortamda kendileri hakkında doğru olmayan ifadeler kullanıyor. Hal böyle olunca, kişinin sosyal ağlarda oluşturmaya çalıştığı “kişi” ile gerçekte olduğu “kişi” arasındaki farklar da artıyor. Bu yılın başında hayata geçen Pencourage da sanal ortamdaki bu “güven” sorununa çözüm olma iddasında. Bu ağda kullanıcılar paylaşımlarını, diğer kullanıcıların da katılımıyla anonim olarak bir kişisel günlük gibi yazıyor. Sloganı “Diğer insanların düşüncelerini okuyabildiğinizi hayal edin” olan ağda kullanıcılar yaşadıkları sorunları yazıp diğer kullanıcılardan tavsiyeler alıyor. Pencourage, 2 aylık geçmişinde en çok 32-45 yaş arası kadınları ağına çekmiş.

HATER

Her şeyi Facebook’taki gibi “beğen”ecek değilsiniz. Dijital dünyada beğenmediklerinizi de ifade edebileceğiniz bir alternatif var. Geçtiğimiz ay tanıtılan Hater, kullanıcıları şikâyetlerini paylaşmaları için teşvik ediyor. Kullanıcıların paylaşımlarında “beğen” tuşu yerine trafik sıkışıklığı, kötü hava koşulları, siyasetçiler veya şikâyet edilen herhangi bir unsur için “hate it” (nefret et) tuşuna basıyor. Aslında farkındalık yaratmak amacıyla oluşturulan ağda kullanıcıların en çok nefret ettiği konular gerçek zamanlı olarak sıralanıyor. “Nefret” edilen içeriklerin metin veya fotoğraflarla paylaşımı da yapılabilen ağın iOS işletim sistemi için geliştirilmiş olan uygulaması App Store’dan indirilebiliyor.

HT Teknoloji / Necdet Çalışkan

 

 

Posted in SOSYAL MEDYA, TEKNOLOJİ | Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu Yıl İnternette En Çok ‘Aranan’ İsimler

Posted on 0

Microsoft’un Internet Explorer bağlantılı arama motoru Bing’in “2012′de internette en çok aranan isimler” listesi belirlendi. ABD’li reality şov yıldızı Kim Kardashian geçen yılın bir numarası ünlü şarkıcı Justin Bieber’ı geride bırakarak listenin zirvesine yerleşti.

Yıl henüz bitmeden, arama motoru Bing’in “Haber”, “Olay” gibi farklı kategorilerde hazırlanan “İnternette en çok aranan isimler” listesi açıklandı.

Bir yıl boyunca yapılan aramalara göre 2012’nin en çok aranan ismi TV yıldızı Kim Kardashian oldu.

2007 yılında internette yayınlanan seks kasetiyle adını duyurduktan sonra “Keeping Up With the Kardashians” adlı reality şovla tüm dünyaya ismini duyuran Kardashian’ı listede Kanadalı pop yıldızı Justin Bieber takip ediyor.

Bing’in listesinde bu yıl en çok aranan kişiler arasında ilk 10’a giren isimler şöyle sıralandı:

1- Kim Kardashian

2- Justin Bieber

3- Miley Cyrus

4 -Rihanna

5- Lindsay Lohan

6- Katy Perry

7- Selena Gomez

8- Jennifer Aniston

9- Nicki Minaj

10- Taylor Swift

Posted in TEKNOLOJİ, YAŞAM | Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,