Twitter 140 karakter sınırını genişletiyor

twitterda 140 karakter siniri kalkiyor Twitter 140 karakter sınırını genişletiyor

19 Eylül’den itibaren Twitter’daki paylaşımlarda eklenen görseller ve mention’lardaki kullanıcı adları 140 karakterin dışında tutulacak

10 yıl önce kitle iletişimi ve habercilik tarihinde yeni bir dönemi başlatan, dünya ve ülke gündemlerinin anlık olarak takip edildiği, aylık 320 milyon aktif kullanıcısıyla dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından olan mikroblog sitesi Twitter, kendisiyle özdeşleşen 140 karakterlik tweet limitini esnetme kararı aldı.

Twitter, uzun süredir konuşulan 140 karakter sınırlamasının genişletilmesi ile ilgili sonunda somut bir tarih verdi. 19 Eylül’den itibaren 140 karakter sınırlamasının esnetileceğini açıkladı. Buna göre, kullanıcılar ilk aşamada herhangi bir metni yine 140 karakter sınırına bağlı kalarak yazacak ancak tweet’e eklenen fotoğraf, GIF, video gibi paylaşımlar kullanılan karakter kotasının dışında kalacak.

Bu da kullanıcıların fotoğraflı paylaşımlarında karakter hakkını kullanmamasına ve daha uzun metinler girebilmesine olanak verecek.

Mayıs ayında ilk kez duyurulan bu özellik için Twitter bugüne dek net bir tarih vermekten kaçınmıştı. Ancak şirketten gelen son bilgilere göre, Twitter'ın bu sınırı esnetmesi için kullanıcıların 19 Eylül'ü beklemesi gerekecek.

Kullanıcı adları da karakter sınırına tabi olmayacak

Karakter sınırına dahil olmayacak içerikler arasında fotoğraf, anket ve videolarla birlikte mention için gereken Twitter kullanıcı adları da olacak. Yani bir hesap adıyla @xyz şeklinde konuşma başlatırken, kullanıcı adı kısmı şimdiye kadar karakter sınırını kullanırken, 19 Eylül'den sonra kullanıcı adlarını yazsanız da karakter sınırına tabi olunmayacak.

twitter 140 karakter sinirlamasini kaldiriyor Twitter 140 karakter sınırını genişletiyor

Tweet’ler 10 bin karaktere kadar uzayacak mı?

Bu yılın başında, teknoloji web sitesi Re/code, Twitter’ın 140 karakter sınırlamasını kaldırmaya hazırlandığını hatta 10 bin karakter uzunluğa kadar tweet atılabileceğini öne sürmüştü. Tweet’lerin yine 140 karakter olarak görüneceği ama 'daha fazlasını oku' seçeneğine tıklayınca 10 bin karaktere kadar uzunluktaki tweet’lerin okunabileceği belirtilmişti. Haber, sosyal medyada tartışma başlatmış, çoğu kullanıcı da böyle bir uygulamaya karşı olduklarını söylemişti.

Yorum Yaz