The Independent son kez basıldı

independent gazetesi matbaa baskisini sona erdirdi The Independent son kez basıldı

Yoluna dijitalde devam etme kararı alan İngiltere’nin en saygın gazetelerinden The Independent, son kez baskıya gitti.

Böylece Independent, İngiltere'de tamamen internet haberciliğine geçen ilk ulusal gazete oldu.

Basılı medyanın yaygınlaşan internet haberciliği karşısındaki yaprak dökümü sürüyor. Bu kez de İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Independent matbaa baskısını sonlandırdı.

Gazetenin son başyazısında, verilen ‘cesur’ karara dair değerlendirmeyi zamanın yapacağı belirtilirken, Independent’ın dünyanın dört bir yanından gazetelerin takip edeceği bir örnek olduğu belirtildi.

Yazıda, “Bugün baskı durdu, mürekkep kurudu ve yakında kağıt da kırışmayacak. Bir dönem kapandığında, yeni bir tanesi açılır ve Independent ruhu ilerlemeye devam eder” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

"Daha zor olacak, ama imkansız değil"

Independent’in 13 yıldır genel yayın müdür yardımcılığını yapan Ian Birrell, internette, basılı gazete olarak sağladıkları itibarı koruyup koruyamayacakları yolundaki bir soruyu yanıtlarken, "Daha zor olacak, ama imkansız değil" diye konuştu.

Birrel, Independent'ın büyük bir itibarı olduğunu bunun üzerine inşa edilebileceğini ama bu sorunun yanıtının büyük ölçüde gazeteye yatırım yapılıp yapılmayacağına da bağlı olduğunu kaydetti.

Gazetenin sermayedarı Yevgeni Lebedev ise, "Gazete yayıncılığı sektörü değişiyor ve değişimi okuyucular belirliyor. Bize geleceğin dijital yayıncılıkta olduğunu gösteriyorlar" diye konuştu.

Tirajı çok düşük

Lebedev, bu yolla hem itibarlı Independent gazetesinin ismini korumuş olacaklarını hem de daha kaliteli içerik için yatırım yapabileceklerini söyledi.

Lebedev, bu yatırımlar arasında Avrupa, Orta Doğu, Asya ve ABD'de yeni bürolar açarak içeriğin daha da zenginleştirilmesinin de bulunduğunu sözlerine ekledi.

Lebedev ailesinin Independent dışında yerel bir televizyon istasyonu olan London Live ve akşam gazetesi Evening Standard'ın da içinde olduğu bir medya grupları var.

ESI Media şirketi Independent internet sitesinin izlenme oranının son bir yıl içinde yüzde 33'ün üzerinde büyüyerek dünyanın her köşesinden 70 milyon okuyucuya ulaştığını söylüyor.

Independent gazetesinin tirajı son zamanlarda sadece 40 bindi. Pazar günleri çıkan gazete ise 43 bin satıyordu.

Oysa gazetenin ucuz versiyonu "i" 275 bin satıyor ve geçen yıl 5 milyon sterlinin üzerinde kâr ettiğini açıkladı.

Independent’ın sahibi ESI Media, şubat ayında gazetenin kağıt baskıya veda edeceğini açıklamıştı. Independent’tan yapılan açıklamada, amaçlarının sürdürülebilir ve kazançlı bir gelecek sağlamak olduğu belirtilirken; gazetenin sahibi Rus işadamı Yevgeniy Lebedev de “Gazete endüstrisi değişiyor ve bu değişim okurlar tarafından yönlendiriliyor. Okurlar bize geleceğin dijital olduğunu gösterdi” demişti.

Yorum Yaz