Sektörlere göre ülkelerin ve Türkiye’nin en değerli şirketleri

dunya ekonomisinin bugunu ve gelecegi Sektörlere göre ülkelerin ve Türkiye’nin en değerli şirketleri

kamil eryazar5 Sektörlere göre ülkelerin ve Türkiye’nin en değerli şirketleriKAMİL ERYAZAR

Dünya ekonomisinin lokomotifi artık teknoloji şirketleri

Dünyanın en fazla okunan ekonomi dergilerinden Forbes'un 2016 için yayınladığı dünyanın en değerli şirketleri listesine göre, Türkiye'de piyasa değeri en yüksek şirket Koç Holding iken, ABD'de Apple, İngiltere'de HSBC, Hollanda'da Shell ve Rusya'da Gazprom.

ulkelerin en degerli sirketleri Sektörlere göre ülkelerin ve Türkiye’nin en değerli şirketleri

dunyanin en degerli markalarinin ulkelere gore 2017 Sektörlere göre ülkelerin ve Türkiye’nin en değerli şirketleri

2 bin firmayı kapsayan ve Türkiye'den de 10 şirketin yer aldığı listede dikkat çeken en önemli ayrıntı ise son 10 yılda teknoloji firmalarının ilk üç sırayı ele geçirmiş olması.

turkiyenin en degerli sirketleri Sektörlere göre ülkelerin ve Türkiye’nin en değerli şirketleri

son 10 yilda yukselen global markalar Sektörlere göre ülkelerin ve Türkiye’nin en değerli şirketleri

6 yıl sonra zirve değişti!

Bağımsız danışmanlık firması Brand Finance, yayınladığı 2017 yılı Global 500 adlı raporda dünyanın en değerli markalarını sıraladı.

Her yıl açıklanan listenin zirvesi 6 yıl sonra ilk kez değişti. Teknoloji devi Apple yerini arama motoru çıkışlı yine bir teknoloji devi olan Google’a kaptırdı.

İşte 2017 yılında dünyanın en değerli markaları raporu:

DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 MARKASI ve MARKA DEĞERLERİ

dunyanin en degerli 10 markasi Sektörlere göre ülkelerin ve Türkiye’nin en değerli şirketleri

2024’e kadar ülkelerin ekonomileri ne kadar büyüyecek? 

Harvard Üniversitesi Uluslararası Kalkınma Merkezi (CID), her bir ülkenin boyutunu, bugün ile 2024 yılları arasındaki yıllık ekonomik büyümeyi yansıtacak şekilde artırarak aşağıdaki haritada ayrıntılı olarak gösterilen “2024 yılında Dünya ekonomisi” öngörüsünde bulundu.

Dünyada ekonomisi en fazla büyüyecek ülkenin Hindistan olacağı belirtiliyor. CID, Hindistan'daki yıllık yüzde 6,98'lik bir büyüme oranını Dünya üzerindeki herhangi bir diğer ülkeden daha fazla öngörüyor. Hatta Çin'den bile daha fazla! Çünkü çok daha küçük, kendisini yüzde 4.28 ile tüketmesi gerekiyor.

Afrika'nın bu haritada normalden çok daha büyük olduğu izlenimini edinmeniz ise bir yanılsama ya da rastlantı değil. CID'in ‘En İyi 10'daki dokuz ülkeden sekizi Doğu Afrika’da yer alıyor. Azalan sıra ile: Uganda (yüzde 6.04), Kenya (yüzde 6.0), Tanzanya (yüzde 5.96), Mısır (yüzde 5.83), Madagaskar (yüzde 5.78), Senegal (Yüzde 5,77), Malavi (yüzde 5,66) ve Zambiya (yüzde 5,55).

Diğer ilk 10 ülke Filipinler, yüzde 8,6 ile yüzde 5,68'dir. Pakistan (yüzde 5,07), Malezya (yüzde 4,87), Endonezya (yüzde 4,82), Vietnam (yüzde 4,75) ve Tayland (yüzde 4,70) önümüzdeki on yılda iyi performans göstereceğini tahmin ediyor.

2024 te dunya ekonomisi tahimini Sektörlere göre ülkelerin ve Türkiye’nin en değerli şirketleri

Ancak, Güney Asya ve Doğu Afrika dışında bile büyüme potansiyellerini yansıtmak için iki büyük alan var, hızlı ekonomik ilerleme için genellikle şaşırtıcı adaylar var. Guatemala (yüzde 5,22,  11. sırada) ve Zimbabwe (yüzde 4,93, 13. sırada), Ürdün (yüzde 4.81, 16.sırada). Mali (% 4.71, 18. sırada) ve Yemen'de (% 4.23, 28. sırada)

Ölçeğin en alt ve en küçük ucunda, gelişmiş dünyayı oluşturan "olgun" pazarların çoğunu şu an için buluyoruz. CID, Almanya'nın şimdi ve 2024 yılları arasında yılda yüzde 0,35'den fazla büyümeyeceğini öngörüyor, buna göre listenin sonuncusu 120'de. Belçika (yüzde 2.61) ve İsviçre (yüzde 3.12) gibi orta lig komşuları bile cüretkar. Avustralya, yüzde 1,07 ile daha iyi bir oranla ilerleyecek. Ve hatta ABD (yüzde 2,58) Meksika tarafından bested (yüzde 4,37).

Öte yandan, bazı yoksul ülkeler yalnızca Küba (yüzde 0.95) ve Libya (yüzde 1.04) gibi "olgun" büyüme oranlarını yönetecek.

Kaynaklar: Forbes, Business HT, Brand Financa, Howmuch.net, Bigthink.com

dunyanin en degerli markalari 2017 infografik ozel dosya 300x171 Sektörlere göre ülkelerin ve Türkiye’nin en değerli şirketleriDünyanın en değerli markalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi ve grafikleri daha önceki özel araştırma dosyamızda bulabilirsiniz.

Yorum Yaz