McDonald’s AB’nin hedef tahtasında

McDonalds AB nin hede tahtasinda McDonald’s AB’nin hedef tahtasında

Dünyanın en büyük fast-food restoran şirketi Mc Donald’s Avrupa Birliği’nin hedef tahtasında bulunuyor

Luxleaks skandalının ardından Avrupa Komisyonu küresel şirketlerin yasadışı vergi avantajlarından faydalanıp faydalanmadığını inceliyor. Mc Donald’sın Lüksemburg ile yasadışı vergi anlaşmaları yaptığı öne sürülüyor. İngiltere’de bulunan bazı sivil toplum örgütleri Mc Donald’sın 1 milyar Euro vergi kaçırdığını iddia ediyor. Avrupa Birliği kuralların ihlal edilip edilmediğini inceleyecek.

Avrupa Komisyonu geçtiğimiz yıl İtalyan otomotiv devi Fiat ve kahve zinciri Starbucks hakkında soruşturma başlatmıştı. Fiat şirketinin Lüksemburg’a Starbucks’ın ise Hollanda’ya 20-30 milyon Euro geri ödeme yapması gerektiği belirlenmişti. Geçtiğimiz yıl uluslararası şirketlerin yasal boşlukları kullanarak Lüksemburg üzerinden milyarlarca Euro ‘vergi kaçırdığı’ belirlenmişti. 340 küresel şirketin adı skandala karışmıştı.

Küresel şirketlerinin vergi alerjisi!

Dünyada milyarlarca kişiye ulaşan ürün ve hizmet satan, buna bağlı olarak da büyük oranlarda paralar kazanan şirketler vergi vermekten kaçınıyorlar. Özellikle de Facebook, Google, Apple, General Electric, Amazon gibi teknoloji ve e-ticaret firmaları vergiden kaçmak için İrlanda, Lüksemburg, Cayman Adaları gibi ülke ve çeşitli yöntemleri kullanıyorlar.

Birçok Avrupa ülkesi ve bu ülkelerde vergilerini ödeyen markalar ise bu durumdan çok rahatsız. Üç yıl önce Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği içinde çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesiyle ilgili bir anlaşma üzerine görüşmelerini sürdürmüş ancak anlaşma sağlanamamıştı. Bu yıl yeniden konuyla ilgili olarak Avrupa Komisyonu nezdinde araştırma başlatıldığı bildiriliyor.

dunya para kazanan facebook vergi vermiyor 300x186 McDonald’s AB’nin hedef tahtasında İLGİLİ HABER:Facebook’tan daha fazla vergi ödüyor olabilirsiniz!

Yorum Yaz