İşte dünyayla dalga geçen Kuzey Kore’nin fırlattığı uzun menzilli roket!

kuzey korenin firlattigi roketin enkazi bulundu 1 İşte dünyayla dalga geçen Kuzey Kore’nin fırlattığı uzun menzilli roket!

Güney Kore, 7 Şubat’ta Kuzey Kore tarafından fırlatılan roketin enkazı olabilecek parçaların bulunduğunu açıkladı

Güney Kore Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Kore roketinin bir parçası olduğuna inanılan metal bir nesnenin, Güney Kore donanmasına ait bir gemi tarafından çıkarıldığı belirtildi. 9 Şubat 2016 Salı günü, nerede bulunduğu açıklanmayan nesnenin fotoğrafları da servis edildi.

kuzey korenin firlattigi roketin enkazi bulundu 3 İşte dünyayla dalga geçen Kuzey Kore’nin fırlattığı uzun menzilli roket!

NBC News’de yer alan habere göre, 7 Şubat’ta Kuzey Kore tarafından uzun menzilli roketin fırlatıldığı gün, Güney Kore Deniz Kuvvetleri, Kore yarımadasının uzak güney kesiminde buldukları parçaların bu rokete ait olduğunu söylüyorlar.

Kuzey Kore devlet medyası, ülkesinin uydu fırlatmayı başardığını duyururken, diğer ülkelerin askeri kaynakları bunun balistik füze teknolojisini test etmek için uydurulan bir kılıf olduğu yorumunu yapmışlardı. Birleşmiş Milletler ve birçok ülke bu girişimi kınamış, Kuzey Kore’ye karşı daha sert yaptırımların uygulanacağını açıklamışlardı.

kuzey korenin firlattigi roketin enkazi bulundu 2 İşte dünyayla dalga geçen Kuzey Kore’nin fırlattığı uzun menzilli roket!

Bu arada, Güney Kore Deniz Kuvvetleri tarafından bulunan enkazın sözde uydu aslında balistik füze olup olmadığının saptanması için incelendiği de belirtiliyor.

(Fotoğraflar: AP ve Reuters)

Yorum Yaz