İran’da hükümet karşıtı eylemler ülke geneline yayıldı

iranda hukumet karsiti eylemler galeri ozel haber İranda hükümet karşıtı eylemler ülke geneline yayıldı

İran'da ekonomik taleplerle başlayan ve hükümet karşıtı protestolara dönüşen gösteriler üçüncü gününde ülke geneline yayıldı.

Ülkenin çeşitli şehirlerinde düzenlenen gösterileri tetikleyen sebepler yükselen enflasyon, işsizlik ve yolsuzluk. Talepler hükümet politikalarına yönelik öfkeye dönüştü. Gösterilerde Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümet aleyhine sloganlar atıldı.

BBC muhabirleri, İran'daki protestoların 2009 yılından bu yana halkın yönetimle ilgili memnuniyetsizliklerini dile getirdiği en büyük gösteriler olduğunu ifade ediyor.

iranda hukumet karsiti eylemler 2 İranda hükümet karşıtı eylemler ülke geneline yayıldı

Lorestan eyaletinin Dorud kentinde göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda vurulan 2 kişiden birinin hayatını kaybettiği, çok sayıda da kişinin yaralandığı bildirildi.

İran İçişleri Bakanı Rahmani Fazli, “Milletimizden kanunsuz toplanmalara katılmamalarını rica ediyoruz. Eğer toplanmak isterlerse başvuruda bulunsunlar, değerlendiririz” açıklamasında bulundu.

iranda hukumet karsiti eylemler 1 İranda hükümet karşıtı eylemler ülke geneline yayıldı

Hükümetten ilk geri adım geldi

Ülke genelinde protesto gösterileri sürerken, Tahran Emniyet Müdürlüğü, kıyafet kurallarına uymayan kadınların bundan sonra gözaltına alınmayacağını açıkladı.

iranda hukumet karsiti eylemler 5 İranda hükümet karşıtı eylemler ülke geneline yayıldı

İran’da bazı bölgelerde cep telefonlarının internet hatlarının kesildiği ve telefon hatlarının da sorunlu olduğu bilgisi var. BBC, bu kesintilerin henüz ülke genelini kapsamadığı bilgisini geçti.

 

 

Eylemlerle ilgili yayın yasağı

İran Devlet Radyo Televizyon Kurumu (İRİB), ilgili emniyet yetkilileri tarafından protestolarla ilgili yayın yapılmamasının tebliğ edildiğini duyurdu.

Basına sansür nedeniyle sağlıklı bilgi alınamayan İran’daki sıcak gelişmeler BBC Farsça Servisi ve sosyal medyadan takip ediliyor.

iranda hukumet karsiti eylemler 3 İranda hükümet karşıtı eylemler ülke geneline yayıldı

İran’ın devrik kraliçesi Farah Diba Pehlevi, süren eylemlere karşı bir destek bildirisi yayınlayarak İran devletinin tutumunu eleştirdi: “Anka kuşu gibi ayağa kalkan İran milletinin zorlukları aşacağına, aydınlığın karanlığa galip geleceğine inanıyorum.”

iranda hukumet karsiti eylemler 4 İranda hükümet karşıtı eylemler ülke geneline yayıldı

ABD’den ilk açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert tarafından yapılan yazılı bir açıklamada, İran'daki gösterileri yakından takip ettikleri ve protesto eylemleri sırasındaki tutuklamaları kınadıklarını bildirildi.

Yorum Yaz