Geciken kış yılbaşına yetişecek mi?

geciken kis yilbasina yetisecek mi ozel haber Geciken kış yılbaşına yetişecek mi?

Önümüzdeki hafta sonuna doğru soğuk bir hava dalgasının kuzeyden Türkiye üzerine inmesi bekleniyor. Kar yağma olasılığı az görünse de sürpriz de olabilir!

Bu yıl sadece Türkiye’ye değil Avrupa’ya da henüz kış gelmedi. Yaklaşık iki aydır Türkiye ve Orta Avrupa, üzerindeki Azor yüksek basıncının etkisi altında.

kis neden gecikti 300x200 Geciken kış yılbaşına yetişecek mi?Yurdun Doğu kesimlerindeki birkaç günlük bölgesel yağışların dışında son yılların en kurak Aralık ayını geride bırakıyoruz. İstanbul Atatürk Havalimanı Meteoroloji İstasyonu verilerine göre, içinde bulunduğumuz Aralık ayı, hiç de alışık olunmadık bir biçimde yüksek basıncın etkisi altında geçiyor. Kuraklığın yanı sıra hava kalitesi de çok düştü, hava kirliliği sağlığı tehdit edecek düzeyde arttı. Benzeri bir yıl bu kadar olmasa da 2007 kışı öncesindeki 2006 Aralık ayında yaşanmıştı.

İşin ilginç yanı, üst atmosfer verilerine bakıldığında Ocak ayında da etkili bir yağış şimdilik görünmüyor. 2016’nın ilk ayı, Aralık ayından daha yağışlı ancak daha yumuşak geçebilir. Ayın ikinci yarısında Ukrayna üzerinden kar yağışlı bir sistemin de gelme olasılığı var. Umudumuz ise Şubat ve Mart’ta!

kıs neden gecikti Geciken kış yılbaşına yetişecek mi?

Yılbaşında kar olasılığı

Dünyada önde gelen küresel meteorolojik tahmin modellerinden GEM (Kanada) ve GFS’ye (ABD) göre, önümüzdeki hafta sonuna doğru soğuk bir hava dalgasının kuzeyden Türkiye üzerine inmesi bekleniyor. Bu soğuk hava dalgası, İstanbul da dahil yurdun kuzey bölgelerinde, özellikle de Bursa çevresinde karla karışık yağmur ve kar yağışlarına neden olabilir. Hava tahmin isabetlerinde dünyada birinci olan Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi  ECMWF’ye (İngiltere) göre ise böyle bir olasılık görünmüyor.

yilbasi hava tahminleri Geciken kış yılbaşına yetişecek mi?

KÜRESEL ISINMA,

DÜNYADA İLK KEZ BU KADAR SOMUT HİSSEDİLİYOR

Almanya’da kiraz ağaçları çiçek açtı!

Uzmanlar 2015 yılının tarihin en sıcak yıllarından biri olduğunu açıklarken, büyük olasılıkla Aralığın sonuna doğru Almanya’da kiraz ağaçlarının çiçek açacağını tahmin edememişti.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları başta Avrupa olmak üzere kuzey yarım kürede yaşayanları şaşırttı.

İnsanlar Fransa ve İsviçre’nin Alpler bölgesinde kayak pistlerinde kar bulmakta zorlanırken, kış turizmi de büyük yara alıyor:

“Doğru sıcak havalar insanlara iyi hissettiriyor ama biraz endişe verici. Her kış giderek daha az kar oluyor. Bu kayak için biraz üzücü.”

 

 

Kar olmayınca kayak tesisleri de boş kaldı

Almanya, İsviçre ve Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin birçoğunda Noel tatilini kayak tesislerinde geçirmek isteyenler hayal kırıklığı yaşıyor. Kar seviyesinin umulanın altında olması ve hava sıcaklığının mevsim normallerinin bir hayli üzerinde seyretmesi bu tesislerde rezervasyon iptallerine neden oluyor.

Karlı yılbaşı manzaraları kartpostallarda kaldı

Almanya’da hava sıcaklığı ülkenin farklı bölgelerinde 4 ila 10 derece. 1800 metreye kadar kar yağışı beklenmiyor. Bazı tesislerde, pistler yapay kar kullanılarak doldurulmaya çalışılıyor.

İsviçre’de geçen 2 yıldaki gibi, bu yıl da Noel öncesinde çoğu pistte kar seviyesi yetersiz. Ortalama 50 santimetrelik kar kalınlığı, 3 yıl önceki düzeyinin dört kat altında. Turizmciler şimdiden tesislerine gelen müşterileri için alternatif faaliyetler düşünmeye başlamış.

Fransa Alplerinin büyük kayak tesisleri yeterli kar seviyesi olmadığından sezon açılışını erteledi. Tesislerde rezervasyon oranı geçen yılın yüzde 15 altına indi.

 

 

Rusya’da da durum farklı değil

Kışın kar görüntülerinin yaşandığı ve ortalama sıcaklıkların hep sıfırın altında ölçüldüğü Rusya’nın başkenti Moskova’da da durum farklı değil.

Oluşturulan Noel pazarı bu yıl kardan mahrum. Bir Moskovalı kadın karı özlediklerini belirtiyor:

“Hayır bu Rus kışı değil. Bu yanlış. Dekorasyondan ve Noel ağaçlarından memnunuz ama soğuğu veren, harika bir ortam yaratan ve ortalığı temizleyen karı özlüyoruz. Şimdi sadece çamur var.”

Avrupa’da önümüzdeki hafta sıcaklıkların çift haneli derecelerde devam edeceğini öngörüyor.

Uzmanlar İngiltere’den Avustralya’ya kadar yaşanan iklimsel değişimi küresel ısınmayla ilişkilendirdikleri kadar, küresel bir okyanus-atmosfer olayı olan El Nino’ya da bağlıyorlar.

Yorum Yaz