FBI, Marquez’i 24 Yıl Boyunca Takip Etmiş

Gabriel Garcia Marquez yuzyillik takip 1 FBI, Marquez’i 24 Yıl Boyunca Takip Etmiş

ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun, Nobel ödüllü Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez ‘i izlediği ortaya çıktı

Washington Post'un haberine göre, FBI, Marquez'i 33 yaşındayken izlemeye başladı. Marquez'in Küba haber ajansı Prensa Latina'da gazeteci olduğu dönemde, eşi ve oğluyla birlikte New York'taki Hotel Webster'de kaldığı 1961 yılında takibe alındığı belirtiliyor.

Küba hükümeti için bir haber ajansı kurulmasına destek olmak amacıyla New York'a gittiği ve düşman olarak tanımlanan ülkenin lideri Fidel Castro ile dost olduğu bilinen yazarın, daha sonraki 24 yıl boyunca neden izlendiği ise belirsiz durumda. Zira, FBI, izleme sürecine ait 137 sayfalık dosyayı yayınlarken, içinde söz konusu nedenin açıklandığı 133 sayfalık belgeyi gizli tutuyor.

gabriel garcia marquez in kitaplari FBI, Marquez’i 24 Yıl Boyunca Takip Etmiş

17 Nisan 2014'te hayatını kaybeden Marquez, ölümünden sonra Kolombiya Cumhurbaşkanı juan Manuel Santos tarafından "günümüze kadar yaşamış en büyük Kolombiyalı" olarak tanımlanmıştı. Genç yaşından itibaren, hiç çekinmeden dış politikaya yönelik eleştirilerde bulunan yazarın 'Yüzyıllık Yalnızlık', 'Kırmızı Pazartesi', 'Başkan Babamızın Sonbaharı' da dahil, Türkçeye çevrilmiş 15 yapıtı bulunuyor.

Marquez'in ölmeden önceki son yazısı olan Veda Mektubu’nu buradan okuyabilirsiniz.

Yorum Yaz