Facebook’a ‘sohbet odaları’, WhatsApp’a da ‘video mesaj’ özelliği geliyor

facebook sohbet odalari whatsapp video mesaj Facebook’a ‘sohbet odaları’, WhatsApp’a da ‘video mesaj’ özelliği geliyor

Teknoloji ve sosyal medya devi Facebook Grubu, hem Facebook Messenger hem de anlık mesajlaşma platformu WhatsApp’a önemli yenilikler getiren güncellemeler yayınlamaya hazırlanıyor

Facebook, Messenger’a Rooms isimli yeni bir özellik getiriyor ve bu yenilik sayesinde uygulamayı kullanan herkes Facebook’ta arkadaşı olmasa da istediği herhangi bir kişiyle konuşabilecek.Bunun için yapılması gereken tek şey bir konu başlığı seçip grup oluşturmak ya da var olan bir gruba katılarak konuşmaya dahil olmak.

 

Facebook Messenger Rooms ekran goruntusu Facebook’a ‘sohbet odaları’, WhatsApp’a da ‘video mesaj’ özelliği geliyor

2014 yılında Rooms adı verdiği bir özellikle karşımıza çıkan Facebook, kişilerin herkese açık sohbet odaları oluşturarak kendisiyle aynı ilgi alanlarını paylaşan kişilerle sohbet edebilmesini sağlıyordu. Facebook şimdilerde kısa süre içerisinde tarihe karışan bu özelliği geri getirmeye hazırlanıyor.

facebook messenger rooms Facebook’a ‘sohbet odaları’, WhatsApp’a da ‘video mesaj’ özelliği geliyor

Messenger Rooms adı verilen yeni özellikte yeni odalar açılabiliyor veya var olan odalar bulunup girilebiliyor. Ayrıca kötü niyetli kişilerin veya trollerin odaya giriş yapmasını engellemek için bazı kurallar koyulabiliyor.

facebook rooms Facebook’a ‘sohbet odaları’, WhatsApp’a da ‘video mesaj’ özelliği geliyor

WHATSAPP DA ‘VİDEO MESAJ’ ÖZELLİĞİNİ DUYURDU

Duyuruyu, Facebook'un kurucu CEO'su Mark Zuckerberg kişisel hesabından bizzat yaptı.

mark zuckerberg whatsapp goruntulu arama Facebook’a ‘sohbet odaları’, WhatsApp’a da ‘video mesaj’ özelliği geliyor

whatsapp video Facebook’a ‘sohbet odaları’, WhatsApp’a da ‘video mesaj’ özelliği geliyor

WhatsApp uzun zamandır merakla beklenilen ‘uçtan uca şifreleme’ yöntemiyle geliştirilen video mesaj sistemini duyurdu.

whatsapp video mesaj 300x272 Facebook’a ‘sohbet odaları’, WhatsApp’a da ‘video mesaj’ özelliği geliyorDünyada bir milyardan fazla kullanıcıya sahip WhatsApp, bu yılın başlarında ‘uçtan uca şifreleme’ sistemini duyurmuş, böylece bir şirketin ya da hükümet yetkililerinin WhatsApp aramalarını ya da mesajlarını okumasının teknik olarak olanaksızlaşacağını savunmuştu. Yeni duyurulan video mesaj sisteminde de aynı yöntemin kullanıldığını açıklayan WhatsApp, hiç kimsenin ‘kulak kabartmasından’ çekinmeden görüntülü görüşebilme olanağı sunduğunu tüm dünyaya duyurdu.

Reuters’a konuşan WhatsApp kurucu ortaklarından Jan Koum, yeni özelliğin Hindistan’daki tanıtım etkinliğinin ardından 180 ülkede kullanıma açılacağının müjdesini verdi ve “müşterimizin istekleri odaklı çalıştık ve yeni özelliğin düşük özellikli telefonlarda bile iyi çalışması için elimizden geleni yaptık” dedi.

Yorum Yaz