Avrupa’nın Yeni Ülkesine 10 Günde 160 Bin Vatandaşlık Başvurusu

liberland Avrupa’nın Yeni Ülkesine 10 Günde 160 Bin Vatandaşlık Başvurusu

Yaratıcı girişimcilikte gelinen son nokta yeni bir ülke kurmak! 10 günde 160 bin kişi vatandaşlık için başvuruda bulunduğuna göre başarılı bir proje sayılır!

Çek Cumhuriyeti'nden Vit Yedliçka isimli bir vatandaş 13 Nisan’da Hırvatistan ile Sırbistan arasındaki yedi kilometrekarelik "tarafsız bölge"de "Liberland" adında devlet kurduğunu ilan etmişti.

avrupada yeni bir devlet liberland1 Avrupa’nın Yeni Ülkesine 10 Günde 160 Bin Vatandaşlık Başvurusu

Hırvatistan'ın Zmeyavets şehri ile Sırbistan'ın Başki Monoştor şehirleri arasında, Tuna Nehri'nin batı yakasında bulunan alanın ne Sırbistan'a ne de Hırvatistan'a ait olduğunu öne süren Yedliçka, 7 kilometrekarelik alanın "tarafsız bölge" olduğunu savunuyordu.

"liberland.org" internet sitesinde, yeni kurduğu devletin vatandaşlığına geçmek isteyenlerin başvurularını da kabul eden Yedliçka, site aracılığıyla "Liberland" hakkında ziyaretçilere bilgiler verilmişti.  Sitede yer alan bilgilere göre, tam adı Özgür Liberland Cumhuriyeti olan devletin bayrağı ve arması da bulunuyordu. Vit Yedliçka'nın devlet başkanı olduğu devletin, resmi dili ise Çekçe’ydi.

liberlan resmi internet sitesi1 Avrupa’nın Yeni Ülkesine 10 Günde 160 Bin Vatandaşlık Başvurusu

Sitede ayrıca ilan edilen yeni devletin sloganının "Yaşa ve diğerlerinin yaşamasına izin ver" olduğu belirtilirken, yeni devletin sınırları içinde adaletli insanlardan oluşan bir toplum kurmanın amaçladığı kaydediliyordu.

liberland a 160 bin vatandaslik basvurusu Avrupa’nın Yeni Ülkesine 10 Günde 160 Bin Vatandaşlık Başvurusu

Libarland’ın Facebook sayfasını 10 günde 123 bin kişi beğenip takip ederken, 160 bin kişi de vatandaşlık başvurusunda bulundu.

Yorum Yaz